Леден капан блокира Русе
„Внимание, хора! Изключително опасно е навън!“ – това не е официално съобщение от Гражданска защита, а вик за помощ и предупреждение, което се разпространява сред русенци в социалните мрежи. Тази сутрин градът осъмна в леден капан, който според очевидци е направил придвижването – и пеша, и с автомобил – практически невъзможно.
„Тротоарите и улиците са като пързалка“
Най-точният разрез на ситуацията направи Николов Радо в групата „Русе„, описвайки обстановката като „пълен ужас“.
„Навън е масова поледица навсякъде. Не може да се мръдне нито пеша, нито с кола,“ предупреждава той. Според неговия разказ, коварен леден слой се е образувал дори върху снега, превръщайки всяка крачка в хазарт. „Пешеходците падат, колите буксуват, тротоари и улици са като пързалка,“ допълва Радо, отправяйки категоричен призив към съгражданите си: „Ако не ви е спешно – НЕ ИЗЛИЗАЙТЕ.“
Сигналът му бе потвърден от десетки други потребители. В кварталите „Средна кула“ и „Долапите“ ситуацията е още по-драматична, като местните описват баирите като напълно непроходими. „Паднах вече!“ и „Внимавайте за възрастни хора и деца“ са най-честите коментари, които рисуват картината на един град, оставен на произвола на леда.
Контрастът: Русе срещу Елена
Докато русенци се борят да останат на краката си, сравненията с други общини показват, че „леденият ад“ не е задължителен сценарий. Мария Аврамова, бивша русенка, живееща в Еленския балкан, споделя коренно различна реалност: „Не спирам да се възхищавам на качеството на пътищата зимата там. Снегорините тръгват на първите няколко часа, цяла нощ минават трактори. Няма място без пясък. Всичко е от общината!“
Този контраст само засилва гнева на русенци, които питат защо в областен град с огромен бюджет улиците остават опасни за живота.
Обстановката в страната: Кодове за опасност и затворени пътища
Зимата показва зъбите си не само в Русе. В цялата страна пътната обстановка е усложнена. Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издаде предупреждения за поледици и интензивни валежи в редица области.
-
Проходът на Републиката: Подходът откъм Гурково – Нова Загора е силно затруднен заради инцидент, който наложи временно ограничение на тежкотоварния трафик.
-
Източна България: Очакват се валежи от дъжд, които вечерта ще преминат в сняг, създавайки условия за нови поледици по Черноморието.
-
Смолян и Кърджали: В планинските райони снеговалежите продължават, като се очаква натрупване на нова снежна покривка и риск от заледявания по високите части.
АПИ призовава шофьорите да не тръгват на път без зимни гуми и да карат с повишено внимание, тъй като температурите ще останат около и под нулата през целия ден.За русенци обаче, най-важната новина днес остава предупреждението на Радо: Пазете се и си стойте вкъщи.
