Кмет в Германия за българите: Работят по 5 часа на месец, взимат 2700 евро социални

Кметът на град Дуисбург Сьорен Линк отправи публичен призив за прилагане на по-строги мерки срещу имигранти от Румъния и България, за които се твърди, че злоупотребяват с германската система за социално подпомагане, съобщава Bulgaria On Air. Той изрази позицията си в съобщение, публикувано в Instagram, в което споделя линк към материал на Welt със заглавие: „Имиграцията на бедни от Югоизточна Европа може и трябва да бъде спряна“.
„В продължение на почти десетилетие и половина дузина градове страдат от притока на нискообразовани мигранти от Румъния и България, някои от които разчитат и на хитри измами с държавата. Новото федерално правителство би могло да осигури облекчение – то отдавна е закъсняло“, започва статията си немското издание.
В много случаи този вид печелене на пари е преплетен с организираната престъпност. Според Сьорен Линк „престъпни мрежи вкарват тези хора контрабандно в Германия, за да могат те с измама да получават социални помощи тук“. Голяма част от тези пари, обаче, те често трябвало да предадат на заплашващи ги хора зад кулисите, които уреждали нещата. Следователно измамниците с помощи също често са жертви, отбелязва Welt.
Близо 26 000 българи и румънци работят в Дуисбург
Позовавайки се на данни, цитирани в анализа на вестник Welt, се обяснява, че ситуацията в Рурската област е повече от специфична: само 17% от приблизително 26 000 българи и румънци в Дуисбург имат работа, а в Гелзенкирхен процентът е още по-нисък – само 13% от 12 000 източноевропейски имигранти са легално заети.
Практика, която може да се опише като хитра, но засега законна измама, става все по-популярна в тези градове: „Хора работят около пет часа на месец, за да печелят 175 евро на месец. С тези минимални доходи от работна заплата те имат право на допълнителни социални помощи. Това е, което търсят. Те лесно могат да осигурят доход до 2700 евро на месец за семейство от шест души“, обясни кметът, визирайки механизъм, чрез който някои имигранти биха се възползвали от германската система за социално подпомагане.
„В края на краищата, имиграцията на бедни от Румъния и България е само страничен ефект от свободното движение на работници в целия ЕС. Цяла Германия се възползва от това – например под формата на спешно необходим медицински персонал или лекари. Нежеланият страничен ефект обаче засяга само около дузина градове, повечето от които се намират в района на Рур. Там се привличат над средния брой румънци и българи с изключително ниски нива на образование и също толкова ограничени възможности на пазара на труда“, продължава авторът на статията Тил-Раймер Столдт, предава „Труд“.
Ще се засили ли граничният контрол
„Всеки, който влиза в Германия по силата на свободното движение на работници, трябва да изкарва прехраната си за себе си и семейството си – в противен случай трябва да напусне страната“, каза кметът на Дуисбург Сьорен Линк, който се надява, че новото федерално правителство, водено от канцлер Фридрих Мерц, ще предприеме конкретни стъпки за разрешаване на тази ситуация.
Местните политици в Рурската област призовават за свободен достъп до данните на хора, заподозрени в измама със социалната система, за да се улесни бързото идентифициране и депортиране на тези, които злоупотребяват с нея. Политиците искат да засилят и граничния контрол, за да предотвратят влизането на престъпници в страната.
„Проблемът е известен и разчитам на новото федерално правителство да предприеме действия сега“, заключи Сьорен Линк.