Китайските войници-наемници в Русия получават по $ 2500 на месец

„Събираме информация, смятаме, че те са много повече. За тези 155 души има паспортни данни, откъде са, китайските им документи, възраст и т.н.“, добави Зеленски.
Той твърди, че китайските войници са служили в руската 70-а отделна гвардейска мотострелкова бригада, 255-а стрелкова дивизия и други. Зеленски обясни, че според украинското разузнаване те са сключили договор да воюват с Русия, която води пропагандна кампания в ТикТок за наемна служба в Русия. „Това е със знанието на Китай“, убеден е Зеленски. Кандидатите пристигат в Русия, минават медицински преглед, издават им документи, получават карта от разплащателната система „Мир“ и там им се превеждат парите. След това карат 2-3 месеца курс за военна подготовка и ги пращат на фронта.
В. „Гардиън“ съобщи, че китайците получават до 27 000 долара по договор с руското Министерство на отбраната и месечна заплата от 2500 долара. Китай фактически си затваря очите за вербуването на нейни граждани да воюват срещу Украйна.
Ден по-рано украинският лидер съобщи за залавянето на двама китайски граждани, воюващи за Русия в източната част на Донецка област. Групата от шестима китайски граждани е влязла в сблъсък с украинските сили, а двама от тях в момента са задържани от Службата за сигурност на Украйна (СБУ). В документите са изброени имената, личните данни, мястото на служба и длъжността в руската армия на други китайски граждани. Материалите включват и снимки на някои от тях.
Заловените китайски войници са идентифицирани като Уан Гуанджун и Джан Ренбо, родени съответно през 1991 г. и 1998 г.
Заловените китайци Уан Гуанджун и Джан Ренбо
Гуанджун е заловен близо до Белогоривка, Донецка област, а Ренбо – близо до Тарасивка, още по на юг. Един от заловените войници твърди, че е платил 300 000 рубли (приблизително 3000 долара) на посредник в Китай, за да се присъедини към руската армия в замяна на обещание за гражданство.
След залавянето Зеленски инструктира външния министър Андрий Сибига да се свърже с Пекин. Украйна привика шарже д’афер на Китай, за да поиска официално обяснение и да изрази осъждане. „Записваме, че това са китайски граждани, те се борят срещу нас, използват оръжие срещу украинци на територията на Украйна“, заяви президентът.
В отговор Пекин заяви, че „проверява“ твърденията, като отново подчерта, че на китайските граждани е забранено да участват в чуждестранни въоръжени конфликти. Кремъл отхвърли твърденията на украинския президент, че Китай бива въвличан в конфликта в Украйна, и отбеляза, че Пекин заема „балансирана позиция“.
Украинският президент заяви, че очевидното присъствие на китайски граждани в редиците на руската армия е още едно доказателство, че Москва не се стреми към мир и продължава да получава подкрепа от страни като Китай, Иран и Северна Корея. Държавният департамент на САЩ нарече инцидента „обезпокоителен“, като добави, че следи отблизо ситуацията. „Наясно сме с тези съобщения“, заяви на 8 април говорителката Тами Брус