„Вече има случаи на хора, ухапани от кърлежи. Пострадалите е добре да се консултират със специалист по инфекциозни болести за преценка на рисковете за развитие на лаймска болест“. Това съветва пред Lupa.bg д-р Нина Янчева-Петрова, началник Отделение за придобита имунна недостатъчност към Специализирана болница за активно лечение по инфекциозни и паразитни болести “Проф. Иван Киров“ и гл. асистент към Медицински университет в София.
„Лаймска болест се регистрира в цялата страна. Протича в няколко фази, като в първата фаза са водещи кожните прояви, в следващите фази може да има ставни проблеми, сърдечни и неврологични проблеми”, обръща внимание медикът.
Марсилската треска е второто разпространение у нас заболяване, причинено от ухапване от кърлеж.
„Повечето случаи на Марсилска треска са регистрирани в областите на Горнотракийската низина и Черноморието, но през последните години случаи има и в Шуменска, Русенска, Великотърновска области, Северозападна България, София и София-област. Заболяването протича с фебрилно-интоксикационен синдром и обриви, като при по-тежките случаи може да ангажира много органи и системи. И двете заболявания се лекуват със съответните антибиотици”, обясни д-р Петрова.
Тя посочи, че кърлежите са преносители и на други инфекциозни заболявания, Ку-треска, Кримска-Конго хеморагична треска (ККХТ), Кърлежов енцефалит, Туларемия и т.н. За щастие обаче те не се срещат често у нас.
Източник:лупа