Иван Костов: Да се намали лимитът за плащания в брой на 2000 лева и да се забранят кешовите плащания при покупка на имоти и автомобили

Бившият премиер на България Иван Костов публикува статия в информационно-аналитичния сайт Mediapool, в която предупреждава за нарастващата инфлация и предлага конкретни мерки за ограничаването ѝ. Според него основната причина за ценовия натиск в момента е т.нар. „инфлация на предлагането“ – доходите на хората растат много по-бързо от производителността на труда и икономическия растеж. Това води до повишаване на разходите за труд и оскъпяване на българските стоки и услуги. Увеличеното търсене обаче се покрива главно чрез внос, което не толкова засилва вътрешната инфлация, колкото влошава търговския баланс на страната.
Костов обръща внимание и на други фактори, които допринасят за поскъпването – сред тях са инфлационните очаквания, породени от политическите спорове около приемането на еврото. Според него, когато хората се страхуват от поскъпване, те започват да харчат повече предварително, което допълнително ускорява инфлацията. Друг сериозен проблем е сивата икономика. В очакване на еврозоната, много недекларирани средства се влагат в скъпи покупки като имоти и автомобили, което също вдига цените.
В този контекст Костов предлага управляващите спешно да изготвят цялостен антиинфлационен план, който да не разчита само на Българската народна банка, а да включва активни действия от страна на правителството и парламента.
Сред предложените от него мерки са ограничаване на темповете на нарастване на заплатите, особено в публичния сектор, временно замразяване на увеличението на административни такси и акцизи, както и налагане на тавани на търговските надценки за основни стоки като храни и лекарства. Той подчертава и нуждата от подкрепа за местното производство, което би могло да предложи по-достъпни цени.
Особено внимание е отделено на борбата със сивата икономика. Костов настоява за намаляване на лимита за плащания в брой от 10 000 на 2000 лева, както и за забрана на кешови плащания при сделки с имоти и автомобили. Тези мерки трябва да бъдат подкрепени с активен контрол, повече инспекции и информационни кампании, които да насърчават хората да изискват касови бележки и да работят на светло.