Дядо Христо: Не съм ходил на зъболекар от 3 години, един зъб да ми изкарат 50 лева. Аз колко взимам?! Няма нищо. Една пенсийка
Инфлацията през февруари се забавя, сочат официалните данни на Националния статистически институт. Покачването на цените през февруари спрямо предходния месец е с 0,4%. На годишна база цените през февруари тази година спрямо февруари 2025 г. са се увеличили с 3,3 на сто, предаде БТВ.
Пикът на инфлацията през 2025 г. е през септември, когато е отчетено 5,6% покачване на цените на годишна база.
В края на миналата година инфлацията намалява, а в първия месец от членството ни в еврозоната са засечени 3,5% поскъпване спрямо първия месец на 2025 г.
Кои стоки и услуги са със най-значително поскъпване?
Националният статистически институт обяви – месечната инфлация е 0.4 %, а годишната – 3.3%
Сред стоките и услугите през февруари поскъпването е най-осезаемо в сектор „Комуникации“. Покачване на цените има също в „Алкохол и тютюневи изделия“, „Ресторанти и хотели“ и „Храни“. Намаление е отчетено при „Облекло и обувки“ и „Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива“.
Според официалните данни увеличение се наблюдава и в сектор „Здраве“. За февруари например се отчита едва 0,3% увеличение при стоматологичните услуги. Някои пациенти обаче признават, че отдавна цената на грижата за оралното здраве е непосилна за тях.
Христо Гюров живее на крачка от зъболекарския кабинет, но не е ходил там от 3 години. „Един зъб да ми изкарат – 50 лева. Аз колко взимам?! Няма нищо. Една пенсийка“, сподели пенсионерът.
За една година здравната каса поема изцяло или частично само някои дейности. Често се налага пациентът да доплаща.
„Аз не знам дали можете да си представите – на един пенсионер като му кажеш 45 евро за пломба… Е, трудно им е на хората, затова не идват“, обясни д-р Галина Войчева, стоматолог.
На този фон цените на материалите непрекъснато растат, казват стоматолозите. По официални данни потребителската кошница с основни продукти е поскъпнала през февруари с едно евро. Така цената на стоките в нея е 58 евро.
Храните с най-чувствително повишение са чушките – с 36%, както и зелето, листните зеленчуци и яйцата.
Наблюдателите се въздържат от прогнози дали конфликтът в Близкия изток и цените на горивата ще се отразят на стоките и услугите у нас в следващите месеци.
И още – според данните на националната ни статистика за последните 5 години натрупаната инфлация е близо 42%.
