Директор на училище: Абсурдите от новата минимална заплата ще родят поредица от затруднения
„Пред поредица от затруднения са изправени директори на училища и на детски градини по отношение на изпълнението на решението на Министерски съвет за промяна на минималната работна заплата от 1 януари 2025 г.“, алармира във фейсбук председателят на Съюза на директорите в системата на народната просвета Диян Стаматов.
Ето цялата му публикация в социалните мрежи:
„Абсурдите от новата минимална заплата. Налице е решение на Министерски съвет за промяна на МРЗ. Няма бюджет, който да обезпечи изплащането на предвиденото увеличение.
В училищата и детските градини при липса на бюджет се превеждат 1/12 от миналогодишната субсидия. По този начин се гарантират миналогодишните разходи за заплати, осигуровки и издръжка.
В детските градини 60% от персонала, а в училищата 10% от персонала е на МРЗ или на заплата пряко обвързана с МРЗ. В детските градини, както и в малките училища средствата за януари няма да позволят изплащането на новите МРЗ.
Това ще доведе до излишно напрежение в колективите, както и до проблеми на директорите.
За промяна на МРЗ се говори от лятото на 2024-а, а за обезпечаването й с реални средства едва от декември.
Държавата чрез своите форми на управление изправя пред поредица от затруднения изпълнението на решенията си.
Не познавам директор, който няма да изпълни решение на министерски съвет, въпреки липсата на предвидени средства. Няма служител, който да е на минимална заплата и да не очаква получаване на заплатата си още през януари.
Едновременно с това на доста места реално ще има недостиг на средства, за да се изпълни решението.
За всеки работник отговорен за това ще е директорът, като лице на държавата в организацията, въпреки неговата вина реално да е никаква“, пише още Стаматов.
Увеличението на минималната заплата е с 15,4 на сто. То влиза в сила с правителствено постановление, което още през октомври миналата година беше обнародвано в Държавен вестник. От днес има нова линия на бедност от 638 лева. Продължава и покачването на изискуемите възраст и стаж за пенсиониране.
Постановлението на правителството за определянето на новия размер на минималната заплата за 2025 г. от 1077 лева беше прието на основание на разпоредбите на Кодекса на труда, според които най-ниското възнаграждение е 50 процента от средната работна заплата за страната за период от 12 месеца. Така беше определена и нова минимална часова работна заплата от шест лева и четиридесет и девет стотинки при нормална продължителност на работното време от осем часа и при петдневна работна седмица. За държавните служители обаче, които работят на служебен договор, минималната заплата остана 933 лв. – до приемането на нов бюджет или до уреждането на въпроса в удължителен закон, където следва да се посочи тяхното възнаграждение.