Главното пророчество за Израел и Палестина се сбъдва пред очите ни
Главното пророчество за Израел и Палестина се сбъдва точно пред очите ни. И изобщо не говорим за мистични твърдения – говорим за политическа прогноза, формулирана от човек, когото всички познавате, пишат западни медии.
Според държавния глава атаката срещу болница в ивицата Газа е ясен сигнал за прекратяване на конфликта между двете държави и започване на преговори. На пресконференция в Пекин за резултатите от преговорите със Си Дзинпин Владимир Путин каза, че Русия винаги е подкрепяла идеята за независима палестинска държава като едно от условията за установяване на мир.
„След разговор с петима лидери на региона <…> останах с впечатлението, че никой не иска да продължи, да развива конфликта и да влошава ситуацията“, заяви Путин.
„Някои хора по дефиниция не искат, други се страхуват от нещо. Но по мое впечатление такава готовност за развитие на конфликта, превръщането му в широкомащабна война практически няма“, отбеляза президентът.
Владимир Путин също така отбеляза, че САЩ, колкото и да се опитват да монополизират разрешаването на този конфликт, за съжаление, не се интересуват от намирането на компромиси, които да бъдат приемливи и за двете страни.
Конфликтът ескалира на 7 октомври, когато беше нанесен ракетен удар от ивицата Газа в Израел като част от операцията „Потоп Ал-Акса“, обявена от военното крило на палестинското движение Хамас.
В отговор израелските военни започнаха операция „Железни мечове“ в ивицата Газа, като поеха контрола над всички селища по границата и напълно прекъснаха доставките на вода, храна, електричество и гориво, както и лекарства за Газа.
Руското външно министерство също призова страните да спрат военните действия. Съобщава се, че броят на жертвите в ивицата Газа е близо три хиляди души.
В Израел има повече от хиляда загинали. Още няколко хиляди души от двете страни на границата са ранени. Има затворници и изчезнали. Според различни оценки между 150 и 250 израелци могат да бъдат държани в плен от Хамас.
Политическият коментатор на „Първи руски“ Андрей Перла говори по-подробно за ситуацията в Близкия изток и изявлението на Путин в предаването „Скрити значения“.
Русия посочи пътя към мира
Коментирайки изявлението на президента, политологът Андрей Перла отбеляза две важни точки в него. Първата е, че Русия признава правото на Израел на самоотбрана, ако бъде нападнат. Въпреки че това, според него, често не се разбира в самата Русия.
И вторият момент е, че той признава самото право на израелската държава да съществува. Което не правят някои мюсюлмански държави и организации, включително тези, които Москва смята не за терористи, а за законни участници в политическия процес. Например Хизбула или Хамас.
Думите на Путин, че сега най-важното е да се прекрати въоръжената конфронтация и че единственото решение на проблема е създаването на две държави за два народа, според политолога са много логични.
„Ако се вгледаме в историята на държавата Израел, ще открием, че от 1946 г. международната общност, включително Русия (тогава СССР), не се съмнява в правото й на съществуване“, заяви политологът.
„Както и в правото на еврейския народ да създаде своя държава. Но същата тази международна общност и ООН от самото начало поискаха едновременното създаване на палестинска държава“, каза Перла.
Според политолога това е било много трудно решение, тъй като по това време Палестина е под британски мандат, а Великобритания е против създаването на еврейска държава и се противопоставя по всякакъв начин.
„Еврейските партизани се сражаваха срещу английските поробители и срещу арабите. Тогава Великобритания изрази идеята, че Трансйордания (Кралство Йордания) е палестинската държава, а еврейска държава трябва да бъде създадена на територията, сега окупирана от Израел и Палестинската автономия“, разказва Перла.
„За това трябва да виним и благодарим преди всичко на Русия, която се застъпи за създаването на независима палестинска държава. Израел обаче не прие тази идея и това стана причина за множество войни, които продължават и до днес“, отбелязва „цариградският“ събеседник.
Той добави, че Израел е окупирала по-голямата част от Палестина и се държи там като окупатор. И именно този факт стана причина за въоръжената конфронтация между двете държави. Защото нищо не може да оправдае тероризма и убийството на беззащитни, смята Перла.
Нищо не може да оправдае актове на геноцид, терористични атаки, военни действия или окупация на чужда земя. Както и явна агресия към Сирия и избиване на цивилни.
Нищо не може да оправдае законите за сегрегация, както и че арабите в Израел са „граждани втора класа“. И това важи и за двете страни в конфликта, подчерта Перла.
Русия е „лидерът“ на мюсюлманския свят
Андрей Перла обясни, че Русия в случая действа от помирителна позиция. Както каза Владимир Путин, има вариант, при който конфликтът ще бъде решен. Това е вариант – две държави за два народа.
„С изключение на радикалите можем да кажем с известна увереност, че всички в мюсюлманския свят са съгласни с това“, отбеляза политологът.
Според него Владимир Михайлов, съветски писател-фантаст, някога е писал за ролята на Русия в Близкия изток. Една от неговите творби е „Вариант I“, който описва събитията от 2045 г.
И в този роман, както каза Перла, „с невероятно потапяне в реалността“ се показват възможностите за преговори между лидерите на Русия и лидерите на мюсюлманския свят, по-специално на арабския свят.
„Тези преговори са описани там толкова подробно и с такова познаване на материята, че има разумно предположение, че самият Евгений Максимович Примаков, бивш ръководител на правителството и бивш ръководител на руското външно министерство, ако не е съветвал лично автора, то е помолил един от своите да го посъветва“, казва политологът.
„Тъй като му се струваше (разбира се, това е предположение), че тази книга може сериозно да повлияе на нещо“, каза Перла.
Когато книгата беше преиздадена през 2004 г., Русия вече беше във възход. За разлика от 1997 г. – при появата на първото издание. Авторът описва живота в Русия след преминаването на властта в ръцете на интелигенцията.
Той също така „прогнозира“, че Съединените щати ще загубят втората война в Ирак, а Америка ще загуби позициите си в света, след като черен мюсюлмански президент се опита да дойде на власт. Освен това през 1997 г., както отбелязва Андрей Перла, в Русия вероятно никой не е знаел нищо за Барак Обама.
„Но в тази ситуация (както пише Михайлов) Русия се оказва в ролята на „лидер” на мюсюлманския свят. Което по същество създава нова Евразия“, заключи Перла.
Завой на изток
Ако се върнем към реалността, днес Русия има най-тесни връзки с Иран и Турция, която е един от центровете на мюсюлманския свят. Русия също има огромно влияние в Западна Азия благодарение на успешната си военна кампания в Сирия.
Отношенията на Русия със Саудитска Арабия, макар и много сложни, са партньорски. Освен това позицията на Русия по редица точки се подкрепя от Пакистан, Египет, Мароко, Алжир и Судан. Тоест почти всички най-големи мюсюлмански държави. И не само Близкия изток, отбеляза Перла.
„Ако погледнем от тази гледна точка на това, което президентът Владимир Путин сега казва и прави, ще открием, че Русия има способността най-накрая да измести Съединените щати от макрорегиона на Близкия и Средния изток и да създаде нов световен ред там“, обяснява той.
„Но в този макрорегион тя няма да доминира, като САЩ, и няма да оказва натиск върху никого. И няма да организира разрушителни войни – като САЩ в Ирак и Афганистан. И ще създаде ново партньорство, което ще бъде от полза за всички. Особено за тези, които изнасят петрол“, обобщи Андрей Перла.