Гел лакът се оказа причина за бум на кожни алергии
Гел лакът изсъхва бързо, трае седмици и почти не се лющи, поради което в последните години е много популярен. Той обаче придава нови измерения на старата приказка „Красотата изисква жертви“ и всеки трябва да се замисли дали си струва потенциалните рискове. Наскоро беше установено, че този вид лак е виновен за растящ брой тежки алергии, които не само водят до неприятни последствия в ежедневието, но могат да попречат и за провеждането на важно лечение.
Редица дерматологични асоциации по света напомниха във връзка с новите изследвания, че от години предупреждават срещу използването на изкуствени нокти и гел лак, защото за тях се знае от 2018 г., че предизвикват тежки алергии. Британската асоциация на дерматолозите се опасява, че този проблем става още по-сложен, като се има предвид, че много хора си купиха домашни комплекти за гел лак и изкуствени нокти, а рисковете при неправилна употреба са още по-големи.
Как се прилага
Както много жени знаят, има три техники на приложение на гел лаковете. Той може да бъде смес от гел и лак, която се полага върху ноктите, след което се „изпича“ на ултравиолетова лампа. Има вариант по същия начин да се прикрепят и нокти от гел, като отново трябва да се изсуши на лампа. Акрилните нокти пък са паста, която се полага върху естествените и се оставя да се втвърди. Британската асоциация на дерматолозите има опасения и за трите метода, като предупреждава, че те предизвикват свръхчувствителност. Дори да носят ръкавици, козметиците също са изложени на риск да развият алергии, особено като се има предвид, че метакрилатите проникват през различни материи. Затова за тях дерматолози препоръчват да носят нитрилни ръкавици и да ги сменят на 30 минути, без да се допират до тях.
Какви алергии причинява
Гел лакът съдържа вещества от типа на метакрилатите, които проникват в кожата и причиняват алергична реакция. Симптомите на такава реакция не са никак приятни – ноктите се разхлабват и дори могат да паднат, а около тях се появява сериозен обрив. Може да се стигне и до обриви по лицето, врата, горната част на тялото. И това не е всичко – възможни са затруднения с дишането или усложняване на астма. В крайна сметка човек може да развие непоносимост към акрилатите, а това на свой ред е опасно, тъй като те се ползват в стоматологията, ортопедичната хирургия и поддържащите терапии за диабетиците.
Метакрилатът се ползва като „цимент“ при импланти на колената и бедрата, както и при денталните протези, белите пломби. Използват се и при глюкозните сензори на диабетиците, инсулиновите помпи и др. Веднъж отключена, алергията може да направи невъзможно приложението на тези техники у пациента.
Лъчението на печките за лак
Каквато и лампа да се ползва, става дума за облъчване с ултравиолетова А светлина. За нея се знае, че състарява кожата и причинява вреди на ДНК. Изследвания на този етап показват, че рискът да се стигне чак до рак е нисък, но това не означава да не внимаваме.
Трудно махане
Вредните вещества в гел лака могат да причинят алергии, но изтриването на лака също може да увреди ноктите, ако не се направи изключително внимателно. Най-често става дума за напукване, белене и др. Някои хора се оплакват от бели петънца по тях, неравна повърхност и всеобщо изтъняване на ноктите. Заличаването на тези проблеми може да отнеме месеци.
Ако не дадете почивка на ноктите си между маникюра, то прекомерно честата употреба на гел лак може да изсуши ноктите и да ги направи чупливи.
СЪВЕТИ
Специалистите съветват хората, които правят маникюр чрез тази техника, винаги да ползват препоръчаната УВ-лампа (по-известна като печка за гел лак) и да не я смесват с друг тип лакове. Докато се „пече“, внимавайте да не влизате в директен контакт с лака, предупреждават още те. Преди да пристъпите към маникюра, намажете кожата на ръцете със слънцезащитен крем, при възможност над 30-и фактор и с минерален състав като цинков оксид. Колкото и да ви се струва грозно, не мъчете кожичките на ноктите – те неслучайно са там и ги предпазват от инфекции.
Ако сами ще махате гел лака, най-лошото нещо, което може да ви хрумне, е да го обелите, колкото и да е примамлив този вариант. Вместо това „разрошете“ повърхността на лака с пила, напоете памуче с ацетон и го поставете върху нокътя. Внимавайте да не допирате с памучето кожата, тъй като ацетонът я изсушава. След това обвийте пръстите в алуминиево фолио, за да не се изпарява ацетонът. След 10-15 минути гел лакът ще падне лесно, без да се налага да мъчите ноктите с допълнителни процедури. Ако все пак трябва да използвате помощен инструмент, гледайте това да е нещо пластмасово, а не метално.
ГРИЖА СЛЕД ЛАКА
Със свалянето на лака грижите не приключват. Ако всичко е наред, хидратирайте кожата и намажете кожичките със специално масълце. Ако обаче има поражения, то ще се наложи да се лишите от дългия маникюр и да изрежете ноктите. Грижата с хидратиращ крем трябва да се удвои.