В петък се празнува покровителят на децата-Не се готви боб и леща, жените не вършат никаква работа, оставя се питка на тавана

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

На 17 януари всяка година Православната църква чества паметта на свети Антоний. Голям народен празник, на който се спазват редица обичаи  на празника се правят ритуали за предпазване от болести и магии. Намерени са свидетелства и артефакти, по които се съди, че Свети Антоний изкарвал прехраната с ръцете си с плетене на кошници от палмови листа, които разменял за хляб.

Страхотен празник на 14 декември! Най-любими имена имат имен денОще един прекрасен повод да се обадите на хората, които обичате. Честит Имен Ден! Честит професионал…Dec 13 2019vijti.com

Същевременно светията е и лечител, който гонил болестите и развалял магии.  

Според народните вярвания Антоновден е един от лошите, тежки празници: на този ден светецът гони лудостта, но често не успява да я хване и се сърди.

В българската традиция празникът е свързан с предпазването на хората и животните от болести – чума, мор, холера. На този ден не се подхваща никаква нова работа.

Още преди изгрев слънце младите невести приготвяли  обреден хляб – чомини, който обилно намазвали с мед (петмез, маджун). По стар обичай погачата се раздавала на близки и съседи за здраве.  Една питка оставяли  на тавана за белята, за лелята, т.е. за чумата. Затова и Антоновден е известен още като Лелинден.
Има поверие, че за да се прогонят завинаги болестите, на Антоновден не се готви боб, леща, жито, за  да не разсърдят чумата, шарката и синята пъпка.

Свети Антоний е  покровител и на децата.

Жените не вършат никаква къщна работа –  не шият, не предат, не плетат, не перат, не чистят. Само готвят.

Празнична трапеза

Тъй като празникът е в средата на зимата, още повече и средата на „свинския месец“, за празника на именника на трапезата задължително трябва да има печено свинско, свински ребра със зеле, луканка, баница, орехи, мед и др.

В някои южнородопски селища вечерта на Антоновден стопанката кади хляба и гозбите на трапезата, като нарича:”Както сме се събрали на куп сега, така догодина пак да ни завари!”.

Богословите препоръчват една икона на Св. Антоний е  чудесен подарък за имен ден,  за сватба или юбилей. Подходяща е  за нов дом – като пазител на семейството.

Източник: За Жената

Майката на Богородица почитаме днес-Голям празник е и жените не работят, за да не се разболяват децатаНа 9 декември православната църква чества зачатието на  Света Анна майка на Богородица . Християнски…Dec 9 2019vijti.com

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!