Всяка трета жена е бита по време на раждане

На всеки 3 жени, една е била малтретирана по време на раждане в здравно заведение. Това показва проучване на Световната здравна организация (СЗО), публикувано в The Lancet за преживяванията при раждане в Гана, Гвинея, Нигерия и Мианмар. Къде е България?
В изследването се включват повече от 2600 жени, които скоро са раждали. Оказва се, че близо 42% от тях са преживели физическо, словесно насилие, или някакъв вид дискриминация.
- Физическото и словесното насилие достига пик между 30 минути преди раждането и 15 минути след раждането.
- По-младите и по-нискообразованите жени са най-застрашени.
- По-младите жени на възраст 19 години или по-малко са почти два пъти по-склонни да преживеят физическо насилие, отколкото по-възрастните жени.
- По-младите жени без образование са почти четири пъти по-склонни да преживеят словесно насилие.
Обиди, шамари и грубо отношение
За раждане в такива условия в болница „Майчин дом“ сигнализира млада жена в началото на юни. Лечебното заведение и Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ започват проверки по случая. Междувременно историята нашумя в интернерт, а впоследствие бяха организирани и протести.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
В края на юни мечтата на Антония Андонова да забременее се сбъдва. Избира да роди в „Майчин дом“, защото по думите й това е най-добрата болница, с най-добра неонатология. Вместо грижа и опора обаче, по думите й, по време на раждането е преминала през много страх и унижение.
По думите ѝ е получила шамарът от акушер-гинеколожка след дълги молби за внимание при поставяне на упойка. Упойката обаче спира да действа до момента на раждането. Младата майка допълва, че е трябвало да ражда на кушетка.
Изядох няколко шамара през лицето, за да съм стояла мирна, да не се обяснявам, тъй като с мен няма кой да се занимава. На практика го родих без упойка, голямо бебе – 4-килограмово. Не спираха да ми повтарят колко е голямо и колко аз не се справям. Нарекоха ме простакеса.
Според нея още по-голяма болка й е причинил фактът, че отношението е проявено от жена към жена. Според нея това е най-магичният момент за всяка жена и последното, което жена иска да чуе, е колко е неспособна.
Малтретирането в майчините грижи е глобален проблем
Ан Йейтс е водещ акушерски консултант в Международната конфедерация на акушерките, с опит над 44 години. Тя споделя история за The Guardian, сподел която е станала свидетел как медицинско лице удря през лицето родилка, която крещяла, заарди силни болки по време на контракции.
„Когато контракциите ѝ се засилиха и писъците станаха по-силни. Един медицински работник се приближи до нея и я удари силно по лицето. Друг ѝ се развика, че е проглушила ушите на всички. Когато започна следващата ѝ контракция и писъците ѝ проехтяха, един медицински работник ѝ извика да млъкне.“
Според акушерката жената, която е видяла да крещи за помощ по време на раждане, се е нуждаела от подкрепяща и експертна грижа.
Екип от образовани здравни специалисти, работещи заедно, приоритизирайки нейните нужди и тези на нероденото ѝ бебе, трябваше да бъде на разположение. Тя се нуждаеше от здравна система, която да осигурява ресурси, оборудване, лекарства и консумативи. Имаше нужда семейството ѝ да бъде с нея, да знае какво се случва и какво може да направи персоналът, за да ѝ помогне. И всички трябваше да работят етично и без дискриминация.
Резултати от доклада „Какво искат жените“ на Алианс „Бялата лента“ – в който са анкетирани 1,2 милиона жени в 114 страни – категорично показват, че жените искат да бъдат третирани с уважение и състрадание, докато търсят и получават здравни грижи. Уважителните грижи по време на раждането са универсално човешко право, което се полага на всяка родилка във всяка здравна система по света.