Всичко, което трябва да знаете за министрите в кабинета „Желязков“ СНИМКИ И БИОГРАФИИ
Президентът Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство в рамките на 51-ото Народно събрание на Росен Желязков. Кандидатът от ГЕРБ върна на държавния глава пълна папка с проект за кабинет. Според плановете правителството ще се състои от министър председател, трима вицепремиери и 19 министерства.
Ето какво трябва да се знае за най-важните хора в кабинета „Желязков“:
Министър-председател – Кой е Росен Желязков
Росен Желязков е номиниран за премиер в предложеното правителство на „ГЕРБ-СДС“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
Росен Димитров Желязков е български юрист, министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията в третото правителство на Бойко Борисов от 20 септември 2018 до 12 май 2021 година, както и председател на XLIX Народно събрание от 19 април 2023 г. до предсрочното му освобождаване на 25 април 2024 г.
Той е роден на 5 април 1968 г.
Магистър е по право от Софийския университет „Свети Климент Охридски“. В периода 1994-1995 г. е последователно юрисконсулт, старши юрисконсулт, а по-късно секретар и кметски наместник в район „Средец“ на Столична община. От 1995 г. е адвокат по гражданско и търговско право, член на Софийска адвокатска колегия. Бил е заместник-кмет по направление „Законност и контрол“ на район „Лозенец“, Столична община (1998-1999 г.).
От 2003 г. до юли 2009 г. е секретар на Столична община.
В периода 2011-2013 г. е председател на Управителния съвет на Института по публична администрация и представител на Република България в Европейския институт по публична администрация (ЕИПА) в Маастрихт, Кралство Нидерландия.
От 2009 г. до 2013 г. е главен секретар на Министерския съвет, а в периода 2014-2016 г. е съветник на министър-председателя по въпросите на държавната администрация и електронното управление.
Ръководи и участва в процесите на изработването на редица концептуални и стратегически документи и програми в областите на електронното управление, местното самоуправление и местната администрация, публично-частното партньорство. Представлява българската страна в годишните срещи по инициативата за партньорство за открито управление (2011 г., 2015 г.). Координира българския принос по инициативите, свързани с европейските политики по изпълнението на Европейската програма за Глобален мониторинг на околна среда и сигурност.
Участва в стратегическото планиране и разработването на политиките в областта на държавната администрация и електронното управление.
От 30 септември 2016 г. с Решение на Министерския съвет е определен за председател на Държавна агенция „Електронно управление“.
С Решение на Министерски съвет от 20 декември 2017 г. е определен за председател на Комисия за регулиране на съобщенията, като решението влезе в сила на 15 януари 2018 г.
Избран от Народното събрание за министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията на 20 септември 2018 година. Председател на XLIX Народно събрание от 19 април 2023 г. до предсрочното му освобождаване на 25 април 2024 г.
Вицепремиер и министър на иновациите и растежа – Кой е Томислав Дончев – ГЕРБ
Томислав Дончев е номиниран за вицепремиер и министър на иновациите и растежа в проектокабинета на „ГЕРБ-СДС“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
Томислав Дончев е роден на 6 август 1973 година в Габрово.
През 1991 година завършва математическата гимназия в родния си град.
През 1997 г. получава магистърска степен по философия от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Има и втора специалност по журналистика. През 2006 г. получава магистърска степен по стопанско управление във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.
Има специализации от Международното лятно училище по политически науки и международни отношения, Полша; „Подпомагане на високотехнологични малки и средни предприятия и научно-развойни стартиращи фирми“ в Института НЕГЕВ, Израел; курс по бизнес менторинг в Академията по бизнес менторинг, Оксфорд, Великобритания.
В периода 1997- 1999 година работи като учител в Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново, като преподава социална психология, логика, етика, философия на правото.
От 1999 г. до 2000 г. Томислав Дончев е редактор в радио Габрово.
От 1995 г. до 2000 г. работи като доброволец, член на ръководството и служител в различни неправителствени организации от сферата на образованието и науката; бил е сътрудник и на агенция за социологически изследвания.
През 2000 г. става главен секретар на Клуб „Отворено общество“- Габрово, като заема поста до 2004 г.
От 2001 г. до 2004 г. е изпълнителен директор на Високотехнологичен бизнес инкубатор-Габрово. В този период подготвя и управлява десетки проекти в Габрово в сферите на регионалното развитие, икономическото развитие, образованието и социалната сфера.
След това до 2007 година работи като програмен директор в Институт „Отворено общество“, ръководи звеното за подготовка и управление на проекти по европейски програми.
За местните избори през 2007 година Томислав Дончев е издигнат от ГЕРБ за кандидат-кмет на Габрово. Печели надпреварата с 65.51% подкрепа на втори тур.
На 18 март 2010 година Дончев става министър по еврофондовете в първото правителство на Бойко Борисов.
През 2013 година става депутат в 42-рото Народно събрание. Избран е за народен представител и в следващия парламент.
В началото на ноември 2014 година е избран за вицепремиер по европейските фондове и икономическата политика във втория кабинет на Бойко Борисов, съставен от ГЕРБ и РБ с подкрепата на Патриотичния фронт.
Избран за заместник министър-председател на 4 май 2017 г. от 44-ото Народно събрание.
Бил е депутат в 42-ото, 43-ото, 44-ото, 45-ото, 46-ото, 47-ото, 48-ото, 49-ото, 50-ото и 51-ото Народно събрание.
Вицепремиер без портфейл с ресор силови министерства – Атанас Зафиров – БСП-ОЛ
Атанас Зафиров е роден през 1971 г. в Бургас.
Завършил е три магистратури – „Национална сигурност” във Военна академия ”Г.С.Раковски”, „Финанси” във Великотърновския университет „Св.Св. Кирил и Методий” и „Български език и история” в същото учебно заведение.
Народен представител е в 42-ото, 43-ото, 45-ото, 46-ото, 47-ото, 48-ото, 49-ото, 50-ото и 51-ото Народно събрание.
Три мандата е делегат в Парламентарната асамблея на НАТО. Председател е на Управителния съвет на Българска федерация по ръгби.
През юни 2024 година е избран за временен председател на БСП.
Вицепремиер и министър на транспорта – Гроздан Караджов
Гроздан Караджов (ИТН) е номиниран за вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията в предложеното правителство на „ГЕРБ-СДС“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
Гроздан Караджов е роден на 14 декември 1966 г. в гр. Стара Загора. Завършва през 1985 г. Първа английска езикова гимназия в гр. София и право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Активен участник в студентските протести през 90-те години. Председател на Независимото студентско дружество в Юридическия факултет на Софийския университет и съпредседател на Федерацията на независимите студентски дружества. Съосновател и национален координатор на Българско сдружение за честни избори.
От 1990 до 1995 г. работи във фондация „Отворено общество“ – София, където последователно заема длъжностите „програмен координатор“, „главен секретар“ и „програмен директор“.
В периода 1996 – 2011 г. е главен секретар на Комитета по пощи и далекосъобщения, главен секретар на Министерство на транспорта и съобщенията и председател на Съвета на директорите на БТК.
В периода 1998 – 2003 г. е член на Надзорния съвет на Българска пощенска банка и член на Съвета на директорите на RILA SOLUTIONS.
През 1998 г. завършва курс по телекомуникационен мениджмънт в Токио, Япония.
От 2001 до 2004 г. е изпълнителен директор на фондация „Демокрация“.
От 2005 до 2007 г. е ръководител на проекта за изграждане на завода за керамични плочи на испанската компания „Керос“.
В следващите години участва в редица успешни бизнес начинания в областта строителството и изграждането и поддръжката на телекомуникационни мрежи и съоръжения.
Член на Управителния съвет на Центъра за икономическо развитие. Учредител на фондация „Светът на Мария“ и дългогодишен активен дарител.
На парламентарните избори през 2014 година е избран за народен представител от листата на Реформаторския блок в 24-ти многомандатен избирателен район София. От 27 ноември 2014 година до 9 декември 2015 година е председател на постоянната Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения при Народно събрание на Република България. Напуска поста на председател заради бламиране на съдебната реформа от страна на ГЕРБ.
Избран от 47-ото Народно Събрание за заместник министър-председател по регионалното развитие и благоустройството и министър на регионалното развитие и благоустройството на 13 декември 2021 г. Подава оставка като вицепремиер и министър на регионалното развитие и благоустройството на 9 юни 2022 г., след като лидерът на партия ИТН Слави Трифонов обявява, че изтегля министрите, излъчени от партията му в правителството и слага край на коалицията.
Женен, с четири деца. Участва в дарителски каузи, свързани с подкрепата на хора с интелектуални затруднения, бежанци, изоставени и бездомни животни.
Владее английски и руски език.
Министерства на ГЕРБ-СДС:
Министър на вътрешните работи – Кой е Даниел Митов
Даниел Митов е номиниран за министър на вътрешните работи в предложеното правителство на „ГЕРБ-СДС“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
Митов е заместник-председател на ГЕРБ. Роден е в София през 1977 година, политолог по образование.
През 2002 г. завършва политология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, след което специализира политически умения в Центъра за продължаващо обучение на НБУ. Участва в програмите за обмен „Маршал“ на Marshall Memorial Fund (German Marshall Fund of the US), както и в „Programme des personnalites d’avenir“ на френското външно министерство.
Професионална кариера
През 2002 г. започва работа в Политическата академия за Централна и Югоизточна Европа и като член на редакционния екип на списание „Разум“. Работи като експерт в отдел „Публикации“ на НСИ. От 2006 г. е създадената от Иван Костов изпълнителен директор на фондация „Демокрация“.
През 2010 г. заминава в мисията на Националния демократически институт на САЩ в Ирак, където е програмен мениджър на Програмата за развитие и подпомагане на политическите партии. През 2012 г. се завръща в България, но скоро след това е назначен за постоянен представител на НДИ в Брюксел. Като представител на НДИ, работи и в Либия, Конго, Украйна, Йемен, Тунис и др.
Политическа кариера
През 2006 г. става член на партия Демократи за силна България (ДСБ) и се кандидатира на частичните избори за европейски парламент през 2007 г. Изборите завършват неуспешно за партията и цялото ѝ ръководство, начело с лидера Иван Костов, подава оставка. При избора на ново ръководство Даниел Митов се кандидатира и е избран за заместник-председател на ДСБ. На парламентарните избори през 2009 г. е кандидат за депутат и водач на пропорционалната листа на Синята коалиция в 13-и Пазарджишки избирателен район, но не успява да влезе в парламента.
През 2012 г. Даниел Митов, заедно с Прошко Прошков, Петър Николов и Христо Ангеличин, напуска ДСБ и се присъединява към партията Движение България на гражданите, основана от бившата еврокомисарка Меглена Кунева. Избран е за член на Националния съвет на партията и остава такъв до есента на 2012 г., когато поради ангажиментите си към НДИ се оттегля от политиката.
На 6 август 2014 г. Даниел Митов е назначен от президента Росен Плевнелиев за министър на външните работи в служебното правителство на Георги Близнашки.
Запазва поста и в следващото правителство – второто на Бойко Борисов.
През 2021 г. е избран за депутат от ГЕРБ-СДС в XLV народно събрание. След изборите през Юли 2021 е предложен за министър-председател в проектокабинета на ГЕРБ–СДС, но след като не получава нужната подкрепа в парламента, връща проучвателния мандат на президента.
От май 2021 г. Даниел Митов е зам.-председател на ГЕРБ. В момента той е народен представител от ПГ на ГЕРБ-СДС.
Министър на финансите – Коя е Теменужка Петкова
Теменужка Петкова е номинирана за министър на финансите в предложеното правителство на „ГЕРБ-СДС“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
Родена е на 18 януари 1967 г. Тя е бивш министър на енергетиката в кабинета „Борисов II“ (2014 – 2017) и „Борисов III“ (2017 – 2021).
Възпитаник е на Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Магистър е по „Счетоводство и контрол“. Преминава обучения в областта на „Вътрешния одит в публичния сектор“ в Министерствата на финансите на Ирландия и Великобритания и в областта на „Държавната финансова инспекция“ в Министерството на финансите на Португалия.
От 1992 г. до 2000 г. заема длъжностите финансов ревизор и финансов експерт в Столичното управление „Държавен финансов контрол“. Професионалната й кариера продължава в Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като държавен вътрешен одитор и началник на отдел. От 2007 г. е директор на дирекция „Организация и извършване на инспекционната дейност“ в Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). В периода 2010 – 2013 г. заема длъжността директор на АДФИ.
Служебен заместник-министър на финансите в правителството на служебния министър-председател проф. Георги Близнашки. Като заместник-министър на финансите Теменужка Петкова отговаря за дирекциите „Данъчна политика“ и „Вътрешен контрол“ в Министерството на финансите, Националната агенция по приходите, Агенция „Митници“, Агенцията за държавна финансова инспекция.
Теменужка Петкова е министър на енергетиката в периода 2014 г. – 2017 г., както и 2017 – 2021 г.
Министър на образованието и науката – Кой е Красимир Вълчев
Красимир Вълчев е номиниран за министър на образованието в предложеното правителство на „ГЕРБ-СДС“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
Красимир Георгиев Вълчев е български финансист и политик. От 2017 г. до 2021 г. е министър на образованието и науката в третото правителство на Бойко Борисов.
Роден е на 9 юни 1975 г. в София. Израства в село Априлово, община Гълъбово. До осми клас учи в училище „Васил Левски“ в Гълъбово, а средното си образование завършва в Строителния техникум в Стара Загора. Завършва Икономически университет – Варна и е магистър по публични финанси. Преминава обучение по „Бюджет и финансово управление“ в университета „Дюк“ – САЩ. Придобива опит в сферата на финансиране на образованието; оценка и наблюдение на изпълнението на европейските предприсъединителни програми.
През 2002 г. Вълчев започва работа в Министерството на финансите, като от 2003 до 2009 г. е експерт в дирекция „Държавни разходи“, която се занимава с планиране, изпълнение, анализ и оценка на бюджетни разходи. Красимир Вълчев участва в разработването и изпълнението на секторните и бюджетната политики. От септември 2009 г. до февруари 2017 г. е главен секретар на Министерството на образованието и науката (МОН), с прекъсване в периода от ноември 2013 г. до август 2014 г., когато е директор на дирекция „Бюджет и финанси“ в Министерството на външните работи. В МОН се занимава с управление на администрацията и бюджета на ведомството, координира функционирането на отделните структури и звена към МОН, участва в процеса на формиране и изпълнение на политиките в сектора.
От април до май 2017 г. Красимир Вълчев е началник на отдел в дирекция „Финансиране на общините“ в Министерството на финансите. Назначен е за министър на образованието и науката на 4 май 2017 г.
Министър на външните работи – Георг Георгиев
Георг Георгиев е номиниран за министър на външните работи в предложеното правителство на „ГЕРБ-СДС“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
Георг Георгиев е роден е на 20 октомври 1991 г. в София. Завършва политология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а след това изкарва магистратура по политическо консултиране там.
Завършва още „Програма за специални чуждестранни представители в сферата на законодателството“, Корейска фондация, Република Корея, както и „Програма за чуждестранни лидери“, Държавен департамент на САЩ. Завършва още програма „Бъдещи европейски лидери“ в Министерството на външните работи на Израел и курс към Китайска дипломатическа академия, Министерство на външните работи на Китайска народна република.
През 2017 г. е назначен за заместник-министър на външните работи в третото правителство на Бойко Борисов.
Награден е със „Златен шофар“ на българската еврейска общност за особен принос в борбата с антисемитизма. Има и „Златен почетен знак“ на Министерството на външните работи на България за проявен висок професионализъм и особен принос.
Министър на правосъдието – Георги Георгиев
Георги Георгиев (ГЕРБ) е номиниран за министър на правосъдието в предложеното правителство на „ГЕРБ-СДС“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
Георги Валентинов Георгиев е български юрист, учен и общественик, председател на Столичния общински съвет от септември 2021 г. до ноември 2023 г. Главен асистент по търговско право в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
Роден е на 26 май 1986 година в гр. Раднево. Завършва Търговската гимназия „Княз Симеон Търновски“ през 2005 година, а през 2010 година – право в Софийския университет. Обучавал се е в курсове по английско облигационно право в Университета в Кеймбридж през 2007 година и английско търговско право в Лондонското училище по икономика и политически науки през 2010 година.
През 2012 година завършва магистърска програма по международно и сравнително търговско право в Кингс Колидж с основни области на специализация търговско право – дружествено право, право на капиталови пазари (секюритизация и деривати, синдикирани заеми, дългово и проектно финансиране) и търговски арбитраж. От 2013 е адвокат в Софийската колегия.
През 2019 година Георгиев е избран за общински съветник в Столичния общински съвет като гражданска номинация от листата в коалицията на ГЕРБ и СДС. В периода 2019 – 2021 година е председател на Постоянната комисия по финанси и бюджет в Столичния общински съвет и е заместник-председател на Постоянната комисия по местно самоуправление и нормативна уредба.
През септември 2021 година е избран за председател на Столичния общински съвет.
От 2012 до учредяването на Адвокатско дружество „Георгиев и Колев“ през 2018 е работил като адвокат в едно от водещите адвокатски дружества в страната – „Георгиев, Тодоров и Ко.“
В периода 2013 – 2016 година Георги Геогиев е хоноруван асистент по търговско право в ЮФ на УНСС, а от 2016 е щатен асистент по търговско и гражданско право в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“.
Министър на земеделието и храните – Кой е Георги Тахов?
Георги Тахов е доктор по икономика, специалност „Финанси, парично обръщение, кредит и застраховка“. Той притежава и магистърски степени по „Счетоводство и контрол“ от ВФСИ „Д. А. Ценов“, Свищов, „Право“ от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, както и „Стратегическо ръководство и управление на сигурността и обществения ред“ от Академията на МВР.
Специализирал е икономика и управление на промишлеността в Германия. Георги Тахов притежава дългогодишен управленски опит в Националната агенция за приходите.
Владее немски и английски език.
Министър на енергетиката – Кой е Жечо Станков
Жечо Станков е номиниран за министър на енергетиката в предложеното правителство на „ГЕРБ-СДС“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
Жечо Дончев Станков е български политик и икономист от ГЕРБ. Роден е на 4 август 1982 г. в град Бургас.
Работил е като маркетинг директор, както и консултант по енергийни проекти. Той е съосновател и секретар на „Българска асоциация компресиран природен газ“ /Браншова организация в енергетиката /.
Бил е председател на Българския енергиен холдинг, както и зам.-министър на Енергетиката във втория кабинет на Бойко Борисов.
Той завършва специалност „Икономика“ в Регенсбургския университет в Германия.
Жечо Станков става член на ГЕРБ през 2006 г. През 2009 г. е избран за общински секретар на ГЕРБ в Бургас.
На местните избори през 2011 г. е избран за общински съветник на ГЕРБ в община Бургас.
През 2015 г. е назначен за зам.-министър на енергетиката във второто правителство на Бойко Борисов.
Кандидат е за министър на енергетиката в кабинета „Габриел“.
Министър на отбраната – Кой е Атанас Запрянов
Служебният министър на отбраната ген. Атанас Запрянов е номиниран да остане на поста в предложеното правителство на „ГЕРБ-СДС“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
Запрянов е генерал-лейтенант от запаса.
Роден е на 16 април 1950 г. в село Драгойново, Първомайско. През 1965 г. завършва средно образование в Техникума по механотехника в Пловдив. През 1974 г. се дипломира като магистър-инженер с профил „Свързочни войски“ във Висшето народно военно училище „В. Левски“ – гр. Велико Търново и е отличен като първенец на випуска.
През 1982 г. придобива магистърска степен по военно дело във Военна академия по свръзките „Будьони“, Санкт Петербург, Русия, завършва с отлична диплома и златен медал.
Магистър е по „Стратегическо ръководство на въоръжените сили“ в Генерал-щабния факултет на Военна академия „Г. С. Раковски“ от 1995 г. На 19 август 1996 г. е назначен за началник на управление „Свръзки и електроника“ на ГЩ, считано от 1 септември 1996 г. На 1 септември 1997 г. е освободен от длъжността началник на управление „Свръзки и електроника“ на ГЩ на БА и назначен за първи заместник-началник на управление „Комуникационни и информационни системи“ на ГЩ на БА.
В академичното си и офицерско развитие е преминал с пълно отличие курс за главен информационен мениджър и мениджър по защита на информационната инфраструктура през 2001 г. в Колеж по управление на информационните ресурси на Националния университет по отбраната, Вашингтон, САЩ, където е номиниран за випускник в Залата на славата на Колежа.
Атанас Запрянов също е преминал курс за офицери, работещи в НАТО в Колежа на НАТО в Рим. Бил е командир на взвод, рота, заместник-командир на батальон и заместник командир на деветдесет и пети свързочен полк. Заемал е длъжностите – старши помощник началник на отдел в Командването на Сухопътните войски, началник на отдел. Началник-щаб, заместник-началник и началник на Управление „Свързочни войски“ в Генералния щаб на Българската армия (до 2002 г.).
През 2002 г. е назначен за началник на Военната академия „Г. С. Раковски“. На 5 април 2003 г. е освободен от длъжността длъжността началник на ВА „Г. С. Раковски“, назначен за заместник-началник на Генералния щаб по ресурсите и удостоен с висше военно звание генерал-лейтенант.
На 25 април 2006 г. става военен представител на Българската армия в Делегацията на България към НАТО считано от 1 юни 2006 г. На 26 май 2006 г. е награден с орден „За военна заслуга“ първа степен за големите му заслуги за развитието и укрепването на Българската армия, за проявен професионализъм при организирането и успешното участие на подразделения и военнослужещи от Българската армия в мироопазващи, миротворчески и хуманитарни операции в различни райони по света, за дългогодишна и безупречна служба в Българската армия и принос за поддържане на националната сигурност на Република България. На 19 януари 2007 г. е назначен за представител на началника на Генералния щаб на Българската армия във Военния комитет на НАТО и във Военния комитет на Европейския съюз.
На 1 юли 2009 г. е освободен от длъжността представител на началника на Генералния щаб на Българската армия във Военния комитет на НАТО и във Военния комитет на Европейския съюз и назначен за представител на началника на отбраната във Военния комитет на НАТО.През 2010 г. преминава в резерва. От 2010 до 2013 г. е съветник в кабинета на министъра на отбраната и от януари 2015 г. отново е на тази длъжност. Награждаван е с медал „За вярна служба под знамената“, първа степен.
На 5 юли 2015 г. е назначен за заместник-министър на отбраната.
Генерал-лейтенант (о.р.) Атанас Запрянов е награждаван многократно за отлична служба и високи професионални резултати, отличен е с орден „За военна заслуга“ – първа степен.
Владее английски и руски език.
Женен, с две деца.
Министерство на електронното управление – Кой е Валентин Мундров
Валентин Мундров е номиниран за министър на електронното управление в предложеното правителство на „ГЕРБ-СДС“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
Той е бил заместник-министър на електронното управление в кабинета „Денков“. Мундров е професионалист в сферата на информационните технологии с повече от 20 години задълбочен технически опит в разработването, внедряването и поддръжката на сложни информационни системи. Притежава експертиза в стратегическото планиране, изграждането и управлението на екипи, проекти и програми.
Мундров е бил ИТ консултант в Националната здравноосигурителна каса. В периода между 2013 г. и 2022 г. е работил като директор в дирекция „Софтуерна интеграция“ в „Информационно обслужване“ АД. Бил е експерт в Агенция „Митници“, както и в Министерството на здравеопазването. Има трудов опит и в частния сектор.
Валентин Мундров е магистър със специалност „Индустриално инженерство“ в Техническия университет – София, завършил е и „Електронен бизнес и електронно управление“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Той притежава и множество сертификати в областта на информационните технологии.
Мундров е министър в служебното правителство на Главчев.
Министър на туризма – Кой е Мирослав Боршош?
Мирослав Боршош е номиниран за министър на туризма в предложеното правителство на „ГЕРБ-СДС“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
Мирослав Боршош, роден на 8 декември 1972 г.
Български политик и предприемач. Баща му е унгарец.
Боршош завършва „Културология“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Бил е член на СДС, както и част от екипа на външния министър Надежда Нейнски при правителството на Иван Костов. Заемал е поста главен редактор на вестник „Новинар“.
В периода 2014-2017 г. е директор на Националния дворец на културата (НДК). През 2021 г. става заместник-кмет на Столична община по направление „Култура, образование, спорт и младежки дейности“.
Министерства на “БСП – Обединена левица”:
Министър на труда и социалната политика – Кой е Борислав Гуцанов
Борислав Гуцанов е номиниран за министър на труда и социалната политика в предложеното правителство на „ГЕРБ-СДС“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
Роден е на 17 юни 1967 г. Завършва Математическата гимназия “Д-р Петър Берон” във Варна със специалност “Физика”. Висшето си образование завършва във ВВМУ “Н. Й. Вапцаров” със специалност “Корабоводене за гражданския флот”.
Преминал обучение по програмата “Професионалният мениджър” към НБУ по еталона на световния лидер The Open University. През 2021 взема докторска степен специалност „Военно политически проблеми на сигурността“ във ВА „Г.С. Раковски“.
Владее английски и руски език.
Дълги години работи в корабния, транспортния и логистичен бизнес. Председател на Общински съвет-Варна от 2005-2010 г., председател на Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България през 2007 г.
В 50-ото Народно събрание е избран за председател на парламентарната група на „БСП за България“. Съпредседател на ПГ на „БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” в настоящото 51-во Народно събрание.
Министър на регионалното развитие и благоустройството – Иван Иванов
Иван Иванов е номиниран за министър на регионалното развитие в предложеното правителство на „ГЕРБ-СДС“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
Иван Валентинов Иванов е роден на 13 август 1975 година в Шумен.
Завършил е „История“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и „Право“ във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“. Притежава две докторски степени: доктор по история и доктор на науките по управление на информационни процеси.
Народен представител от БСП (от 2013 г. досега).
Министър на земеделието и храните от 2021 до 2022 г. Председател на Комисията по земеделие, храните и горите в 50-то Народно събрание. Зам.-председател на ПГ на „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ в настоящото 51-во Народно събрание.
Министър на околната среда и водите – Манол Генов
Манол Генов е номиниран за министър на околната среда и водите в предложеното правителство на „ГЕРБ-СДС“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
Манол Трифонов Генов е роден на 14 юни 1960 г. в Асеновград.
Завършил е Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ (специалност: „Руска филология“). Притежава магистърска степен от Стопанската академия „Димитър Ценов“ в Свищов (специалност: управление на бизнеса“.
Народен представител от БСП от 2014 г. досега. Зам.-председател на ПГ на „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” в настоящото 51-во Народно събрание.
Председател на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната. Понастоящем е областен председател на БСП-Пловдив и член на Националния съвет на БСП.
Бивш зам.-кмет на Асеновград и общински съветник.
От 2014 г. член на Комисията по околната среда и водите, 4 пъти е бил неин заместник-председател, като в периода 2021-2022 г. е и председател.
Министър на младежта и спорта – Иван Пешев
Иван Пешев е номиниран за министър на младежта и спорта в предложеното правителство на „ГЕРБ-СДС“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
Иван Максимов Пешев е роден на 4 февруари 1986 година. Притежава висше образование по Икономика на търговията.
Общински съветник в София от 2019 г. Заместник-председател на Комисията за децата, младежта и спорта в Столичния общински съвет в периода 2019-2023 г.
В настоящия СОС е заместник-председател на Комисията по икономика, собственост и дигитална трансформация. Зам.-председател на Градския съвет на БСП-София.
Министерства на “Има такъв народ”:
Министър на икономиката – Петър Дилов
Петър Дилов е предложението на ИТН за министър на икономиката и индустрията. Той е с 13-годишен опит в БНБ.
40-годишният икономист работи в Българската народна банка от 2011 г. Той е финансовият експерт на ИТН и лична номинация на Слави Трифонов.
Лидерът на ИТН го избира сред няколко други предложения заради натрупания опит в БНБ и експертната му помощ в няколко кампании на партията.
Петър Дилов е софиянец, завършва УНСС и след това магистратура по европейски бизнес и финанси във Великобритания. Дилов започва работа в БНБ преди 13 години и стига до позицията на водещ експерт от страна на Българка народна банка по процеса на сътрудничество с Европейската централна банка за присъединяването на страната ни към Единния надзорен механизъм и приемането ни в Европейския валутен механизъм РМ II.
В момента Дилов е и представител на БНБ в работните формати на Европейската централна банка и Европейския банков.
Дилов участва в подготовката за установяване на общ подход към текущия надзор, хармонизиране на надзорните действия и последователното прилагане на правната рамка и надзорните политики, с които ЕЦБ да упражнява банков надзор в сътрудничество с националните надзорни органи.
Експертизата му е в адаптирането на българското законодателство към законодателната рамка на ЕС за регулацията на кредитните институции и регулаторното въздействие върху банковата ни система. Дилов има водеща роля в проведените прегледи за качеството на активите на банковата ни система.
Участва и в работната група към Съвета на Европейския съюз, която разработва европейското законодателство за намаляване на рисковете в банковия сектор.
Министър на здравеопазването – Кой е Силви Кирилов
Доц. д-р Силви Кирилов е номиниран за министър на здравеопазването в предложеното правителство на „ГЕРБ-СДС“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
Силви Кирилов е роден на 17 декември 1950 година в Славотин, Михайловградско.
Кирилов е доктор на медицинските науки, доцент – уролог, хоноруван преподавател, магистър по Икономика на здравеопазването със специалност „Здравен мениджмънт“.
Завършва Висшия медицински институт в София през 1974 г. Добива специалност „Урология“ през 1981 г. Специализирал е в Москва и Гьотинген. Доктор на медицинските науки. Магистър е по Икономика на здравеопазването, специалност „Здравен мениджмънт“ в УНСС.
Има повече от 46 години стаж в областта на медицината с преподавателски, управленски и административен опит.
Професионалният път на Силви Кирилов започва в Окръжна болница „Д-р Стамен Илиев“, Монтана, като лекар – ординатор в ОАРИЛ, след което работи като асистент, старши асистент, главен асистент, главен административен асистент, доцент в Катедра по „Урология“ на Медицински университет София – УМБАЛ „Александровска“ като и до момента е хоноруван преподавател в същото висше училище.
След 2002 г. е бил последователно на ръководни длъжности в УМБАЛ „Александровска“, като заместник-директор по лечебната дейност, прокурист и изпълнителен директор.
От 2007 г. е изпълнителен директор на МБАЛ „Доверие“ София. През 2011 г. оглавява Изпълнителна агенция по трансплантациите, след което последователно е изпълнителен директор на „Здравноосигурителен фонд Европа” АД и изпълнителен директор на МБАЛ „Уни Хоспитал“ Панагюрище.
Министър на културата – Кой е Мариан Бачев
Мариан Бачев е номиниран за министър на културата в предложеното правителство на „ГЕРБ-СДС“, „БСП-Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
Мариан Стоянов Бачев е български актьор.
Роден е на 8 юли 1976 година.
Мариан Бачев завършва 14 СОУ „Проф. д-р Асен Златаров“, после НАТФИЗ – „Актьорство за драматичен театър“ в класа на професор Надежда Сейкова. През май 2007 г. защитава с пълно отличие държавните си изпити в магистърската програма в НАТФИЗ „Мениджмънт в сценичните изкуства“ и е награден от ректора на Академията. Започва работа в театъра в Габрово, после в Шумен, следвани от 5 години в Театър „София“ и после из много театри на гастроли.
От много години се занимава и с озвучаването на множество филми и сериали – и като актьор, и като режисьор на дублажа.
Мариан Бачев е играл във всички жанрове в своята професия като актьор – и в драми, и в мелодрами, и в комедии, и в мюзикъли. Има десетки роли за радиотеатъра. Снимал се е в множество филми – български и чужди. В колекцията си от отличия има четири номинации за „АСКЕЕР“, наградата за талантлив млад актьор „Иван Димов“ му е за ролята на Клов в абсурдната пиеса „Краят на играта“ на С. Бекет. Има и 2 награди за главна мъжка роля от Фестивала „Нова българска драма“.