Внимание! Ало-измамниците измислиха още по-убедителен трик, връзват им се не само баби. Горят хиляди хора

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Телефонните извавници се усъвършенстваха до такава степен, че вече не само възрастните хора им стават жертви. Оказва се, че са измислили начин, когато се обаждат на екрана на телефона на жерлтвата да се изписва, че го търси негов близък и така по-убедително пускат лъжите си.

Все по-плашещи стават измамите. Тоест някой може да маскира своя телефонен номер с вашия, може да направи така, че когато звъни на друг човек, да изглежда така, че му звъните вие, разказва репортерът на Нова тв Татяна Йорданова.

Оказва се, че за тази цел нито трябват много пари, нито пък задълбочени хакерски умения и не много време. Още по-лошото е, че хората нямат механизъм, с който да се защитят.  Методът се нарича спуфинг и не е нещо ново, но очевидно вече започва да се използва и от измамници, което наистина е зловещо.

Боян от Търговище получава около 50 обаждания от непознати номера.

Хората по телефона твърдяха, че съм се опитвал да им продавам акции, различни продукти, а един господин твърдеше, че съм му изтеглил от банковата карта 8 000 лева. Хора от Дупница, Казанлък и София най-вече твърдяха, че по някакъв начин съм ги измамил. Аз не съм звънял и не съм говорил такива неща. Най-вероятно моя телефонен номер е бил използван като платформа за генериране на обаждания с цел измама, разказва Боян.

След десетото обаждане Боян разбира, че не става дума за грешка, а за невиждана измама – някой използва номера му като параван и от негово име се опитва да измами други хора.

На една жена дори са й предлагали да купи криптовалута, като си даде данните за банковата карта, разказва той.

Не съм наясно как тази атака се е спряла точно върху моя темефонен номер, коментира той.

Оказва се обаче, че абсолютно всеки телефонен номер може да се превърне в параван.

Методът се нарича спуфинг и чрез него могат да се спуфнат както номера, така имейл адреси, IP-адрес. За целта са нужни само базови технически познания. Тази измама е трудно да бъде засечена. А за да се спуфне отнема минута, а струва около 20 долара. Лошото е, че никой не може да предпази номера и имейла си от измамниците, разказва кибер експертът Любомир Тулев.

По света има хиляди жертви на този метод, а загубите са за милиони. И не става дума само за дребни измами, тъй като сред жертвите  са банкови служители, бизнесмени, които биват заблудени, като се атакуват и по имейла, и по телефона, и като се използва глас чрез изкуствен интелект.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!