Вирусолог: Пазете се от тези мушици, тъй като разпространяват агресивен паразит

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Висцералната лайшманиоза протича с увечилачаване на черния дроб и слезката, анемия и ако не се диагностицира навреме, може да има трайни последствия. Заболяването е рядко, но се среща и в Европа. У нас случай при човек за първи път е регистриран през 1937 година.

Причинява го паразит. Ако куче е инфектирано и женските папатаци приемат кръв от него, могат да го прехвърлят и върху човека. Тези мухи са активни у нас между април, май и ноември месец в периода от 9 до 17 часа. Те приемат кръв, тъй като им е нужна, за да образуват яйца.  Това коментира пред Нова нюз проф. Радостина Александрова, вирусолог.

Лайшманиозата започва с отпадналост, умора, повишена температура и ако не се лекува, може да завърши фатално. Инкубационният период е доста дълъг – от 20 дни до около десет месеца. Лекарства има, така че може да се лекува. Пациентите не са заразни. Самите мухи, които разпространяват болестта са активни в затъмнени пространства като пещери, мазета. Обикновено хапят близо до очите, носа, устата, обясни тя.

Мухите се придвижват на малки разстояния и срещу тях не действат обичайните инсекцитиди, посочи професорът.

Изключително е трудно създаването на ваксини срещу паразитите, които поразяват човешкото здраве. В момента се сещам единствено за ваксина срещу маларията, допълтни тя.

За да се предпазите от паразитите трябва да спазвате отлична хигиена, често трябва да се мият ръцете и е страшно вредно гризането на ноктите. Храната задължително трябва да се обработва много добре термично, тъй като тя е с огромен потенциал като източник на инвазия от паразити, посъветва специалистът.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!