Българският премиер с реакция след руското нападение в Суми

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Руската атака, която порази украинския северен град Суми, и рани десетки, а най-малко 20 души загинаха, предизвика реакции на международно ниво. През последните седмици нападения имаше и по други градове в района, като Харков и Купянск. Нападението над Суми беше остро осъдено от българския премиер Росен Желязков.

„Дълбоко съм натъжен от новината за ужасяващата ракетна атака срещу центъра на град Суми на Цветница. Сърцето ми е съпричастно към жертвите, техните семейства и всички, засегнати от този брутален акт на агресия. Ние сме солидарни с народа на Украйна“, написа той в социалната мрежа „Х“.

Френският президент Еманюел Макрон също изрази съчувствие към украинския народ след руското нападение над Суми.

„Всички знаят, че единствено Русия иска тази война. Днес е ясно, че единствено Русия иска да я продължи, пренебрегвайки човешкия живот, международното право и дипломатическите усилия на президента Доналд Тръмп“, написа френският лидер в „Х“.

Ръководителката на европейската дипломация Кая Калас описа ситуацията като „покъртителна“, като отбеляза, че местните жители са се събирали за Цветница „само за да бъдат посрещнати от руски ракети“.

„Ужасяващ пример за засилване на атаките от страна на Русия, докато Украйна е приела безусловно прекратяване на огъня“, пише Калас в „Х“.

Днешният руски удар срещу украинския град Суми, при който загинаха най-малко 32 души, „излиза извън границите на приличието”, заяви специалния пратеник на САЩ за Украйна Кийт Келог.

„Нападението на руските сили срещу граждански цели в Суми излиза извън границите на приличието. Като бивш военен ръководител, знам какво са насочените удари и това е неприемливо”, гласи негова публикация в „Х“.

Италианската премиерка Джорджа Мелони от своя страна осъди в „Уотсап“ руския удар.

„На този свят ден, неделята на Цветница, в Суми беше извършено поредното ужасяващо и подло руско нападение, което отново отне живота на невинни цивилни, включително, за съжаление, на деца. Остро осъждам това неприемливо насилие, което противоречи на всякакъв реален ангажимент за мир”, подчерта тя. “Ще продължим да работим, за да сложим край на това варварство”, пише Мелони.

Полското външно министерство заяви в „Х”, че „Полша осъжда варварското изстрелване на руски ракети срещу Суми”.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!