Българка почина след 13-часова операция

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Турското Министерство на здравеопазването е започнало официално разследване по случая със смъртта на 47-годишната българка Иванка Йорданова, която е починала след продължила близо 13 часа операция в частна болница в Истанбул.

Според заключението на независима експертна комисия по случая са установени сериозни пропуски в организацията и провеждането на лечението, а хирургът е действал с необходимата според експертите липса на предпазливост и професионална грижа.

Потърсила лечение в Турция след диагноза рак

Иванка Йорданова се лекувала от рак на черния дроб близо година. По информация от разследването тя открила хирурга чрез интернет и заедно със съпруга си заминала за Истанбул, където представила цялата си медицинска документация.

Първоначално лекарят препоръчал медикаментозно лечение, последвано от хирургична намеса след няколко месеца.

На 29 юли 2025 г. жената била подложена на сложна операция, продължила около 13 часа. След интервенцията била настанена в интензивно отделение, където по-късно същия ден починала.

Семейството поиска проверка

Близките на Иванка Йорданова твърдят, че въпреки настояванията им не е била извършена съдебномедицинска аутопсия.

След транспортирането и погребението на жената в България семейството подало жалба чрез адвокат с искане да бъде проверено дали по време на лечението не са били допуснати медицински грешки.

Това довело до официална проверка от турското Министерство на здравеопазването.

Експертите открили сериозни пропуски

Според независимата експертна комисия при случая не е била осигурена необходимата подготовка за толкова високорискова операция.

В доклада се посочва, че:

  • не е извършена пълна предоперативна оценка на пациентката;
  • не е свикан задължителният лекарски съвет за обсъждане на случая;
  • са констатирани пропуски както преди, така и след хирургичната интервенция.

В заключението експертите препоръчват срещу хирурга да бъде образувано официално разследване.

Болницата и хирургът отхвърлят обвиненията

Лекарят категорично отрича да е допуснал нарушения. По думите му пациентката е страдала от рак в трети стадий, била е подробно информирана за рисковете и е дала съгласие за операцията.

Той твърди още, че след сложната хирургична намеса жената е развила тежко нарушение на кръвосъсирването (ДИК синдром), което е довело до фаталния изход.

От ръководството на лечебното заведение също заявяват, че всички медицински и административни процедури са били спазени.

Разследването продължава

Въпреки позицията на болницата, турското Министерство на здравеопазването настоява да бъде извършена допълнителна проверка както на действията на хирурга, така и на организацията на медицинската дейност в лечебното заведение.

Ако бъдат установени нарушения, случаят може да доведе до административни, дисциплинарни и наказателни последици съгласно турското законодателство.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!