Българка, била в Ухан по време на пика на епидемията от коронавирус: Правите груба грешка в извънредно положение!

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Пикът на епидемията се пренесе от Азия в Европа и разликата в подхода за справяне с кризата на двата континента става все по-видима. Наша сънародничка се оказа в огнището на заразата и в Китай, и в Германия и преживя карантина на два континента. Да живееш в изолация – това е нещо, което студентката Преслава Пешкова познава добре.

Мая Манолова показа бърз кръвен тест за коронавирусЗащо няма бързи кръвни тестове за коронавирус в аптечната мрежа? Защо такива тестове не са осигурени…Mar 17 2020vijti.com

Българката е на специализация в Ухан в момента, в който пламва епидемията от COVID-19. Там остава затворена две седмици – през втората, без изобщо да излиза, с храна, доставяна до вратата й.

Връща се в Германия, където две седмици е под карантина в казарма, преобразена в хотел и има право да излиза само за кратко пред сградата. Как китайците и европейците приемат извънредното положение. Преслава Пешкова, студентка в Щутгарт: И там можехме да излизаме навън, но по улиците беше наистина празно, хората спазваха съвета на правителството. Докато в Щутгарт хората не приемат насериозно нещата.

Излизат навън, не носят маски, не спазват дистанция, изпързват обществен транспорт, пазаруват, разказва тя пред БНТ. В Щутгарт Преслава дори става обект на тормоз заради маската си. Преслава Пешкова, студентка в Щутгарт: Преди 4- 5 дена може би, излязох с маска, нямаше никой друг с маска, освен мен и ми се случи на няколко пъти да ми крещят в лицето „Корона! Коронавирус!“

Дори ми се изкашляха два – три пъти. Отделно, където и да ходя, хората ме зяпат и то грозно зяпане!“ Къде се чувствахте по-засташена? Преслава Пешкова, студентка в Щутгарт: Тук. Защото дори аз да спазвам тези мерки, има опасност, излизайки навън да се запася с продукти, аз да се заразя, защото другите не ги спазват – не носят маска например или не носят ръкавици или не спазват дистанция. Дори аз да искам да спася себе си, не мога.

Неспазването на ограниченията Преслава си обяснява не само с лекомислието на европейците, но и с подхода на властите, които са обявили, че е вероятно да се разболеят около 70% от населението. Тя напомня, че за разлика от Китай, Европа няма ресурса да строи болници, да мобилизира огромен брой лекари и да лекува голям брой пациенти едновременно.

Преслава Пешкова, студентка в Щутгарт: Мисля, че ние сме доста разглезени в Европа, тъй като имаме много повече възможности и сме свикнали на лукс, докато хората в Китай са по-скромни и се задоволяват с това, което им се дава и те силно вярват, че правителството прави всичко възможно, за да им помогне и няма да ги остави в нужда. Като човек, прекарал повече от месец затворен между четири стени, Преслава съветва хората да си намерят занимания, докато са у дома, за да оползотворят, а не да пропилеят времето – например, тя се е записала на онлайн курсове, прави упражнения, чете книги, играе настолни игри.

За пръв път болни от коронавирус разказват какво чувстват, докато се лекуват-Болките са ужасни!-Видео За пръв път хора, които са болни от коронавирус, разказват какво чувстват докато се лекуват в болн…Mar 18 2020vijti.com

Източник: зажената

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!