България призовава за по-силно присъствие на НАТО в Черно море

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Министърът на външните работи Георг Георгиев подчерта стратегическото значение на Черноморския регион по време на изказването си в четвъртото издание на Анталийския дипломатически форум, който се провежда от 11 до 13 април 2025 година под надслов „Възстановяване на дипломацията в един фрагментиран свят“.

Участвайки в панела за сигурността в Черноморския регион заедно с румънския външен министър Емил Хурезеану и заместник-министъра на външните работи на Турция Зеки Левент Гюмрюкчу, българският дипломат заяви: „Инвестицията в сигурността на Черноморския регион е инвестиция в сигурността на евроатлантическото пространство. В тази сложна среда най-необходима е по-тясната координация и сътрудничество между НАТО и ЕСестествените партньори в региона“, съобщи БГНЕС.

Кръстопът от стратегическо значение

В условията на засилващи се геополитически съперничества и натиск върху международния правов ред, министър Георгиев подчерта, че само ангажиментът към принципите на мултилатерализма и Устава на ООН може да осигури устойчива рамка за мир и сигурност.

Той определи Черноморския регион като кръстопът от значение за сигурността, икономиката, инфраструктурата и енергийната свързаност на целия континент. Според Георгиев, влошаването на сигурността в региона има директно и многопластово негативно отражение не само върху регионалната, но и върху глобалната стабилност.

Визия за бъдещето

Българският външен министър припомни активната роля на България в съвместната работа с Румъния и други страни от ЕС за създаване на нова, цялостна и стратегическа визия за Черноморския регион.

„Нуждаем се от цялостна и многопластова стратегия на ЕС за Черноморския регион, която да отразява настоящата ситуация и едновременно с това да има визия за бъдещето. Така ще засилим устойчивостта на ЕС и на нашите партньори, ще развием потенциала за сътрудничество и ще подобрим свързаността във всичките ѝ измерения“, заяви той.

Георг Георгиев подчерта и необходимостта от по-силно присъствие на НАТО в Черно море, включително чрез оперативно прилагане на Стратегическата концепция на Алианса и засилване на възпиращите способности по Източния фланг.

В заключение, министърът изрази надежда за скорошно постигане на прекратяване на огъня в Черноморския регион като „първа стъпка към справедлив и траен мир в Украйна, основан на Устава на ООН и международното право“ и подчерта, че България е готова да допринесе за мирния процес съвместно със съюзниците и партньорите си.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!