Българинът пита: Защо едно се казва по новините за обмяната на лев-евро, а в банките и чейндж бюрата истината е друга

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Граждани се оплакват, че курсът лев-евро, за който се говори в новините, и онова, което се вижда на таблата на банките и обменните бюра, са различни. Курсовете там са по-неизгодни за хората, ако се сравняват с обявения на 8 юли.

Така е, защото до 1 януари 2026 г. банките определят своите курсове. След това вече ще са длъжни да обменят по закования курс. За бюрата обаче това правило не важи. За тях има наредба, която казва, че курс купува и продава за дадена валута може да се отклонява в опредени граници. И така, ако имате скътани левове у дома, сега не е най-изгодният момент да ги обменяте в евро.

Тонове хартиени левове и тонове метал под формата на монети ще бъдат изтеглени след 1 януари. И вероятно заради това хората бързат отсега да си ги обменят в евро – заради страха да не би след това да няма достатъчно евробанкноти и евромонети. Така обаче те губят от курсовите разлики.

Курсът 1.95583 лева за 1 евро в момента е валиден на Касовия център на БНБ в София.

Банкноти в обращение

По данни на БНБ към края на март в обращение в България има 583 милиона броя банкноти. Като брой най-много са 50-олевките, следват 100-левките, а най-малко са банкнотите от 5 лева. Когато обаче говорим за стойност на тези банкноти, картината е по-различна – тук водят 100-те лева, после 50-те.

Монети в обращение

При монетите говорим за почти 3,5 милиарда броя разменни монети. Най-много на брой са монетите от 1 стотинка, после от 2 и най-малко са железните 2 лева. Ако ги измерваме като парична стойност обаче, едната стотинка логично е на последно място, а на първо са монетите от 2 лева.

Всичките тези тонове левове и стотинки ще трябва да се обменят в евро след 1 януари 2026 г. С тях ще може да се разплащаме до края на януари, но след това официалната валута за България става еврото.

Курс лев-евро

Курсът е 1,95583 лева за 1 евро. По него след 1 януари ще работят банки, пощи и БНБ. Този курс не е закован преди въпросната дата. Освен това, той не е задължителен за обменните бюра.

Курс в обменно бюро

Според наредбата, по която работят обменните бюра, курсът им за дадена валута може да се отклонява +/- 5% от фиксинга за деня на БНБ.

Обменният курс в чейндж бюрата

Какъв е обменният курс за евро обявен вчера в някои чейндж бюра? Той беше 1.956 – купува и 1.975 – продава.

Какво показват сметките, ако днес решим да извадим изпод дюшека скътаните 10 000 лева и да ги обменим в чейндж бюро. Срещу нашите 10 000, при курс 1.975 ще получим 5063.29 евро. Ако сметнем какво бихме получили при курс 1.95583 лева за 1 евро, то тогава би трябвало да разполагаме с точно 5112 евро и 91 цента. Така разликата гони 50 лева. А ако в бюрото имат и допълнителна такса за услугата, то тогава от курсовите разлики и таксите ще загубим повече.

Курс лев-евро в банка

И в банките към момента курсът лев-евро е по-неизгоден от фиксирания. С малки вариации банките купуват евро за 1.947 лева, а ще ви продадат евро срещу 1.963 лева.

Срещу 10 000 лева при курс 1.963 лева за евро ще получим 5094.24 евро. В сравнение с фиксирания от ЕК и ЕЦБ курс, тук разликата е по-малка в сравнение с обменното бюро, но пак ще получим по-малко евро – 18 евро. И тук може да ни наложат допълнителна такса.

Добре е да знаем, че няма как да се окаже че на 2 и 3 януари в страната няма достатъчно евро.

Ако все пак искаме да си купим евро, защото през август отиваме на море в Гърция, то е добре да знаем, че фиксирания от ЕК и ЕЦБ курс все още е само на хартия.

Ако не се налага сега да имате евро то най-доброто, което можете да направите, е да внесете в банка спестяванията си. Много банки вече обявиха, че те няма да налагат такса на клиентите си, ако внасят левове на каса.

В нощта срещу 1 януари 2026 левовете ни ще се обърнат автоматично в евро, без такси и без да правим нищо.

Дори и след 1 януари за обменните бюра не важи задължителния курс 1.95583, така че ако изберете да отидете в чейндж бюро през януари, когато левът все още ще е разплащателно средство у нас, за да си смените левовете, не се изненадвайте, че на таблата виждате различни курсове.

И още нещо и след 20 години БНБ ще ви смени безплатно левовете.

източник: NOVA

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!