Брюксел опасно близо до дерибейски имунитет №3

За дерибеите имунитетите са основна ценност, това вече на всички е ясно. След като двама от хората на Ахмед Доган у нас – Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов се вкопчиха в депутатските си защити като удавници за сламки, за да избегнат правосъдието за престъпленията си, сега нова – брюкселска опасност грози имунитета на малкия, но славен дерибей Илхан Кючюк.
Преди часове стана ясно, че белгийските власти са поискали от Европейския парламент (ЕП) да отнеме защитата от наказателно преследване на група евродепутати, за да могат те да бъдат разследвани по случая с китайската технологична фирма Huawei за пари срещу влияние. Новината съобщи Politico, откъдето припомнят, че искането идва два месеца след появата на твърденията за аферата.
Двама служители заявиха, че петима евродепутати са засегнати: трима от центристко-дясноцентристката Европейска народна партия, един от социалистите и един от центристката група „Обнови Европа“. Въпреки че пълният списък с имена не е потвърден от парламента, малтийският социалистически евродепутат Даниел Атард и българският депутат от RЕNEW Никола Минчев потвърдиха, че са разследвани. Председателят на Парламента Роберта Мецола ще обяви пълния списък на въпросните евродепутати в сряда при откриването на пленарното заседание. Властите разследват и някои служители на Европарламента.
На този фон е много важно да се припомни нещо много интересно – жегата от Брюксел преди месец вече парна по крачетата Илхан Кючюк. Издигналият се на раменете на обикновените депесари до евродепутат Кючюк се оказа в епицентъра на грандиозния корупционен скандал, след като негов бивш асистент беше задържан при най-мащабната акция в ЕП след скандала „Катаргейт“. Два офиса в Европейския парламент бяха запечатани, единият от които на Адам Мухтар, дългогодишен служител и настоящ помощник на новоизбрания евродепутат Никола Минчев. Мухтар е общ асистент на Минчев и Илхан Кючюк, като именно вторият го препоръчал на първия. Мухтар също е съосновател на група, наречена EU40, която имаше за свой президент гръцкия политик Ева Кайли – ключовата фигура в разследването за корупция в „Катаргейт“.
Имено Мухтар се оказва опасно близката връзка на Кючюк в ЕП. Спред запознати в периода от 2014 година Мухтар е бил споделен асистент на Кючюк с други представители на ЕП, а от публикация в професионалната мрежа „LinkedIN” става ясно, че Мухтар поддържа и доста близки отношения с личния евродепутат на Ахмед Доган. Според различни източници близките контакти на двамата са свързани и с група RENEW: Europe, на която Кючюк е член, а Мухтар е сред основателите и основните съветници.
По време на разследването стана ясно още, че „на радара“ на разследващите са около 15 бивши и настоящи евродепутати. Въпросите, които арестът в Брюксел повдига, са много и всички са свързани с дейността на Кючюк. Така например евродепутатът преди година се похвали, че е станал доктор хонорис кауза в Ташкент, в същото време от години той е докладчик по докладите на ЕП за напредъка на Узбекистан. Всичко това повдига въпросът дали е възможно името на Кючюк да се каже сред тези на разследваните „15 настоящи и бивши“ евродепутати, за които белгийските власти вече обявиха, че има съмнения за злоупотреби със служебното им положение.
Това обаче не е първото съмнение за злоупотреби, в което изплува името на Кючюк. Преди година в сигнал до европрокуратурата той беше уличен в злоупотреба с пари на данъкоплатците на ЕС. В документите до Лаура Кьовеши се описват евентуални престъпления, извършени с евросредства. Става въпрос за т.нар. „пари за съветници“, на които има право всеки евродепутат. Вместо да използва парите на европейските данъкоплатци, за да работи за по-доброто бъдеще на Стария континент обаче Кючюк е ползвал средствата от Брюксел, за да гради собствена партийна кариера. Така за последните 10 години, в които Кючюк работи в Брюксел, през повечето време той е ползвал максимално допустимия брой от съветници – 10. В сигнала до Кьовеши обаче се твърди, че голяма част от сътрудниците Кючюк са едновременно и партийни функционери, заемащи различни партийни длъжности в ДПС на местно, общинско и областно ниво – председатели на общински структури, младежки председатели и заместник-областни председатели. Освен това Кючюк има и сътрудници, които са общински съветници. Такива през годините са съветниците му Виолета Ивайлова, Васил Петков, Севгин Хилми, Турхан Каракаш.
Описано е още, че всеки евродепутат получава средства за наемане на работни помещения за местните асистенти и за закупуване на обзавеждане и оборудване. От информационните табели за европейски информационни центрове на Илхан Кючюк в страната обаче става ясно, че повечето негови офиси се помещават в сградите на областните партийни офиси и в централата на ДПС. Това според сигнала създава основателно съмнение, че евродепутатът използва средствата, предназначени за местни сътрудници, фиктивно и за партийни нужди. В заключение журналистът Илхан Андай посочва, че ако се изяснят тези факти и доказателства, може да се достигне до извод, че Кючюк е извършвал злоупотреби с европейски средства.
Отделно според медийни публикации евродепутатът и съпредседател на партията на европейските либерали АЛДЕ Илхан Кючюк е източил над 3 милиона лева от Европейския съюз по време на дългогодишното си пребиваване в Брюксел и Страсбург. Функционери от ДПС твърдят, че от 2014 г. насам, когато Илхан Кючюк спечели първия си мандат като евродепутат, той е успял да отклони милиони левове от Брюксел чрез заплати за сътрудници, наеми на офис помещения, представителни разходи, рекламни материали и бутафорни социологически проучвания. Според грубите сметки за 10-годишния си престой в Европейския парламент Илхан е прибирал неправомерно ежемесечно между 12 000 и 20 000 евро, надписвайки фактури с умишлено двойно и тройно завишаване на разходите. През последните няколко години Кючюк е усвоявал изцяло за себе си и представителните разходи в размер на 7 500 евро месечно, които се полагат за петимата евродепутати от ДПС, част от групата на европейските либерали.
Освен месечната заплата от 24 000 евро, която Илхан Кючюк прибира вече десета година като евродепутат, той е разпределял допълнително още 30 000 евро – сума, която му се отпуска всеки месец за заплати на сътрудници, наем на офис помещения, провеждане на социологически проучвания и рекламни материали и брошури.
На фона на всичко това изглежда, че за Кючюк в Брюксел става все по-горещо и много скоро той може да се окаже клиент не на една, а няколко прокуратури заради това, че е дерибействал с европари. А както всички знаем – за кражбата на евро милиони и за престъпления срещу правата на европейските граждани Брюксел няма да е благоразположен към дерибея с нежна душа и аферите му. А развръзката явно вече е опасно близо до Кючюк и кохортата на баш дерибея Ахмед Доган.