БАПЗГ: Работодателят е длъжен да осигури правото на всяка работеща майка да кърми

Всяка работеща майка има право да кърми бебето си и работодателят е длъжен да ѝ осигури такава възможност. Това казват в своя позиция Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи във връзка с желанието на депутатката Лариса Савова да кърми бебето си в парламента, предава БНР.
Независимо, че Лариса Савова работи в държавния орган, който упражнява законодателна власт в Република България, тя също като останалите майки има право да кърми детето си в обособена за това стая или при необходимост – в парламентарната зала, посочват от асоциацията.
Много майки с отговорна работа са отстоявали правото си да кърмят по време на работа, когато няма как да отложат ангажиментите си. Жените депутатки не могат да бъдат заменени от друг – нито в работата си, нито като майки, подчертават те и дават пример с италианската евродепутатката Личия Ронзули, която влиза в залата на Европарламента със 6-месечната си дъщеричка през 2010 г.
От асоциацията припомнят и за случай от 2017 г., когато шведската евродепутатка Юте Гутеланд, също влезе в парламентарната зала да гласува със своето бебе.
Тогава тя изтъква, че се възползва от своето право, но иска да повдигне и въпроса за това, че има много работещи жени, които няма на кого да оставят бебетата си и имат право да ги вземат със себе си на работа.
Бихме искали да припомним, че за бебето няма по здравословна храна от майчината кърма. Световната здравна организация (СЗО) и УНИЦЕФ препоръчват изключително кърмене до 6-месечна възраст и продължаване на кърменето до двегодишна възраст. На същата позиция е и Националният професионален консултативен съвет на акушерките към БАПЗГ, се казва още в становището.
Надяваме се у нас да се не осъществява дискриминация към нито една майка, която иска на накърми детето си – независимо дали е на работа или на разходка с рожбата си, категорични са те.