Асен Василев: Българският народ е питан седем пъти за еврото

Само президентът може да каже какви са истинските му мотиви за искане на референдум за еврото. Това, което е ясно от неговия екип – Наталия Киселова, сега председател на парламента, тя му беше юридически съветник по конституционни въпроси, и Крум Зарков, който му беше текущият юридически съветник – и двамата казаха, че това е противоконституционно. Крум Зарков дори напусна юридическия му екип, посочи в интервю пред БНР съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев.
„Оттук нататък всички други разговори спират. Ако реално е имал желание да бъде питан българският народ, ами, българският народ го питахме 7 пъти в последните две години и половина. Декларацията за подкрепа на еврото е подписана от 171 народни представители“, обясни Василев.
За него референдумът е противоконституционен и не е необходим, тъй като народът вече се е произнесъл, избирайки представителите си в парламента.
Василев подчерта, че Конституционният съд вече се е произнесъл и няма как в рамките на седмица да се произнесе отново. Това, според него, щеше да блокира датата за приемане на еврото.
„Така че това си беше директен саботаж и затова се подходи по този начин. Конституционният съд се е произнесъл и няма нужда НС да разглежда темата“, заяви съпредседателят на ПП-ДБ.
Той беше категоричен, че коалицията му няма как да е участвала в решението на председателя на НС Наталия Киселова да не се обсъжда референдумът: „Защото е решение на председателя на парламента, тя нито е излъчена от нас, нито можем да ѝ влияем“.
Отговор на обвиненията на „Възраждане“
На обвиненията на „Възраждане“, че ПП-ДБ се страхуват да попитат народа, Василев отговори:
„Народът е питан 7 пъти. Няма друга партия за 3 години от създаването си да е била на избори 7 пъти. Във всеки парламент не е било дори на кантар за подкрепа на еврото – 171 от 240. Говорим за надконституционно мнозинство, а трябва ни 160 за конституционно и народът се е произнесъл“.
Стачката в София е политически мотивирана
Василев определи случващото се в София със стачката на градския транспорт като саботаж. Според него протестите не са синдикални, а политически мотивирани.
„Трябва да се извършат разумни действия, за да се решат проблемите на хората и да се реагира адекватно на политическата неандерталщина“, коментира съпредседателят на ПП-ДБ и потвърди, че те открито застават в подкрепа на кмета на София Васил Терзиев.
Според Василев градският транспорт в София не трябва да получава субсидия, когато не предоставя услуга на гражданите: „Това в момента, което се случва и да се получава субсидия от транспорта, без да предоставя услуга, е не само неразумно, а бих твърдял и незаконно“.
Той предложи да се направят проверки в общинските дружества: „От опита ми в държавната администрация знам, че когато влезеш в държано или общинско дружество, стоят едни 10 – 30% от парите, които изтичат“.
Дефицитът е само 3%
Асен Василев отхвърли обвиненията, че заради него има 5 милиарда лева неразплатени.
„Това е лъжа, лъжа, лъжа! Ако имаше такива разходи, дефицитът на начислена основа миналата година трябваше да е около 5,5%. Евростат излезе с данни, че дефицитът е 3%, колкото е касовият. Което означава, че неразплатени разходи няма“, категоричен беше той.