Всяка година в първата събота преди Архангеловден отбелязваме Архангеловата задушница . През 2024 година се пада на 2 ноември.
На Архангелова задушница във всеки православен храм се отслужва Света литургия за упокой и Обща панихида за починалите, молим се за душите на починалите близки и палим свещ.
Близките на починалите отиват на гробищата и преливат с вино гробовете на близките си, както и прекадяват с тамян. По традиция за помена се приготвя „коливо“ – варено, подсладено жито.
На Архангелова задушница, както на всеки друг помен, заложено е в традициите да се раздава храна на познати и непознати, като задължително присъства жито и обичайно такава, каквато починалият е харесвал, да си спомнят за мъртвите и за „Бог да прости душите на мъртвите“. На гробовете на покойниците НЕ е редно да се оставя храна.
Едно от задължителните неща, за които трябва да се погрижим, е приготвянето на варено жито за раздавка.
Необходими продукти:
- грухана пшеница – 800 г
- сол – 5 г,
- захар
- 100 г пудра захар
- вода
- настъргана кора от 1 лимон
- 150 г галета
- 100 г наситнени орехи
- канела
- ванилия
Начин на приготвяне:
Груханата пшеница се залива с вода и кисне цяла нощ. На следващата сутрин се изцежда, слага се в тенджера и се добавя вода, като трябва да бъде около 2 пръста над житото.
Прибавя се солта и се вари на слаб огън, колкото да „къкри“. След около един час, когато зърната започнат да се разпукват, житото вече е сварено. Докато се вари, трябва да имате готова вряла вода, за да доливате при необходимост (Важно е да се отбележи, че ако водата е недостатъчно вряла, а просто хладка, процесът на варене прекъсва).
С решетеста лъжица изваждате житото в купа, отцеждате го и добавяте обикновената кристална захар, настърганата лимонена кора, галетата, наситнените орехи, канелата и ванилията.
Разбъркайте старателно всичко, а след това оставете житото за няколко часа, за да може да поеме добре овкусяващите го подправки. Посипвате отгоре пудрата захар, а върху нея посипвате канелата във форма на кръст.