Алексей Петров поискал 2 млн. лева в деня на убийството му

Иск за почти 2 милиона лева обезщетение е пуснат към Темида в деня на разстрела на Алексей Петров! Това става ясно от определение на Софийския градски съд.
Бившата барета и съветник в ДАНС е бил подготвил исковата си молба с колосални претенции за обезщетение след краха на мегаделото „Октопод“. Петров беше напълно оправдан за това, че е ръководил престъпна банда за рекет и изнудване между 1998 г. и февруари 2010 г. На подсъдимата скамейка с него бяха Марчело Джотолов, Янко Попов, Кирил Топалов и покойният вече Антон Петров-Хамстера. Алексей Петров лежа месеци зад решетките и с аверите му се влачиха с години по съдебните зали.
След като е напълно оправдан, Петров решава да търси правата си по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ). Той настоява за 1 684 628 лв. обезщетение за причинени болки и страдания и 228 919 лв. за имуществени вреди.
Съдия Биляна Магделинова отрязва претенциите на Алексей Петров. Причината за това е, че искът е въведен в системата на куриерската фирма след 16 часа на 16 август 2023 г. Тогава вече се знае, че няколко часа по-рано Петров е застрелян. На основание, че не може да приеме иск от мъртъв подател, съдийката взима това решение. Започват спорове кога точно е подаден искът и защо той е отразен едва в 16 часа.
Сътрудничка на Алексей Петова, която работи като офис мениджър в адвокатска кантора, разказва, че сутринта е подготвила иска като пратка, която трябва да пътува по една от куриерските фирми. Тя лично попълнила товарителницата с посочен час 9,10 ч. на 16 август 2023 г.
Ръкописно написаният час на подаване е оспорен, тъй като куриерът не го е въвел, а в системата на спедиторите информацията е, че пратката е постъпила в 16,31 ч. на същия ден.
Магистратите започват да се интересуват от часа на смъртта на ищеца. В смъртния му акт, издаден от район „Красна поляна“, фигурирала само датата. Затова съдът прибягва до помощ от медиите и взема предвид публикации в сайтовете „Дойче веле“ и „Свободна Европа“, където е отразено, че Петров е застрелян около 12,20 ч.
Понеже не признава ръкописния час от сутринта, съдът приема, че искът е входиран близо 4 часа след смъртта на бившата барета. Служителите на Темида установяват, че документът е входиран от сътрудничката адвокатка, но преценяват, че по това време тя вече не е била процесуален представител на Петров, тъй като според закона пълномощното се прекратява със смъртта на упълномощителя. Към датата и часа на подаване на исковата молба Петров е починал и не е бил процесуално правоспособен, записват магистратите в решението си. То не е окончателно и може да се обжалва.
Със съдебния акт се отменя и определение от септември 2023 г., с което са конституирани като представители на Петров наследниците му – официалната му съпруга Мариана и дъщеря му Диляна от любовницата Ива Павлова. Определението за конституирането им като ищци е отхвърлено поради липса на процесуално правоотношение.
Наскоро магистратите от Софийския апелативен съд порязаха претенции на Петров след оправдаването му през 2018 г. по процеса за присвояване и пране на пари, който е по отделени обвинения от „Октопод“. Този иск е заведен няколко месеца преди разстрела. Наследниците на бившата барета настояват за 50 бона, но съдът им отреди само 20 хилядарки. Съдиите не повярваха на твърденията, че убитият е бил обществено значима личност и преподавател с добро име в обществото.
Според Темида липсвали доказателства за професионалния статус на Алексей Петров като „бизнесмен, политик и преподавател в УНСС, експерт по корпоративна сигурност и антитероризъм, президент на Българската национална федерация по карате от 2006 г. и на Балканската федерация по карате от 2013 г.“.
По-рано Алексей Петров и част от съпроцесниците му осъдиха България в Страсбург заради зрелищната акция и нарушаването на презумпцията за невиновност заради изказванията на тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов. Европейските магистрати определиха обезщетение от 114 хил. лв.
Вече две години остава неразкрит убиецът на Алексей Петров. Дори и близките му са загубили надежда някой да понесе отговорност за разстрела. Криминалистите също смятат, че извършителят едва ли някога ще бъде намерен. Родните служби дадоха в САЩ най-големия си коз – телефона на жертвата, за да бъде разкодиран. Месеци наред не постъпва никакъв отговор от тях по линия на международната правна помощ. Затова се пораждат версии дали мократа поръчка не идва от САЩ и затова местните служби да не искат да се разбира кой стои зад разстрела.
Във фаталния ден Алексей Петров е с последната си изгора – рехабилитаторката Мирослава Михайлова. Тя отнесе рикоширал куршум в ръката, но извади късмет, че стрелецът я пощади, след като го е видяла, припомня „България Днес“.