Ако човек се осигурява върху 1200 лв., а получава 3200 лв., ще загуби в дългосрочен план около 303 000 лв.

Не се предвижда отнемане или ограничаване на вече придобити права на пенсионери. Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов по време на дебат за бъдещето на пенсионната система, организиран от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ). В дискусията участваха още Деница Сачева – председател на Комисията по труда и социалната политика в 51-вото Народно събрание и заместник-председателят на Комисията за финансов надзор Диана Йорданова.
Министър Гуцанов беше категоричен, че трябва да се говори за надграждане, а не за реформа на пенсионната система и да се действа изключително внимателно. Той подчерта, че ако проектът на решение, внесен от група народни представители, бъде приет, институциите ще имат 6 месеца, за да се види дали се налагат промени и какви да бъдат те.
„През тези шест месеца, които ще имаме да изготвим пътна карта, няма да правим нищо на коляно, а ще ги използваме максимално всеки ден да обсъждаме вижданията на всяка ангажирана институция“, каза Гуцанов. Министърът беше категоричен, че няма предварително взети решения, а в програмата на правителството за съвместно управление не е заложена промяна в пенсионната система.
Той допълни още, че не подкрепя повишаване на изискуемите стаж и възраст за пенсиониране, а за повишаване на пенсионните вноски няма взето решение. „Вярно е, че има подобрение на качеството на живот, но България е на последно място в ЕС по продължителност на живота, а три от петте региона с най-ниска продължителност са у нас“, каза министърът.
Борислав Гуцанов подчерта, че трябва да се подхожда умерено и мъдро, когато се обсъждат предстоящи реформи в пенсионната система, която касае всички. „Когато често се правят промени в нея, това води до несигурност у хората. Всеки човек трябва да знае още когато започва своя трудов стаж, какво да очаква в бъдеще. И тази предвидимост е ключово важна за изграждане на доверие в системата“, заяви Борислав Гуцанов.
Като резерв за увеличение на приходите в осигурителната система министърът изтъкна борбата със сивата икономика. „С моя заповед разпоредих на Главната инспекция по труда да започне масиран контрол. Само за първите три месеца на годината са установени 914 случая на работа без трудов договор при 13 000 проверки. Мисля, че тук трябва да се насочат огромни усилия. Затова започнахме и работа по превенция, срещи в университетите с младите хора, на които да им обясняваме колко е важно да има трудови договори. Много е важно да разберат, че не става дума само за пенсии, а и за обезщетения за майчинство, за болест, за безработица“, обясни Гуцанов.
Той цитира данни от калкулатора на загубите, разработен от Националната агенция за приходите и от Националния осигурителен институт, според който, ако човек се осигурява върху 1200 лв., а получава 3200 лв., от неполучени пенсии и обезщетения ще загуби в дългосрочен план около 303 000 лв.
Министър Гуцанов анонсира и бъдещо проучване на данните, които показват, че 200 000 млади хора, които нито учат, нито работят. Самият той изрази съмнения, че част от тях са заети в сивия сектор, а друга може би са извън страната.