Адвокат осъди ДФЗ „Земеделие“ да каже кои са първите 300, взели най-много евросубсидии за 13 г
Търновската юристка Сева Памукчиева спечели дело по Закона за достъп до обществена информация
СЪДЪТ Е ОБЯВИЛ ОТКАЗА ЗА НЕЗАКОНОСЪОБРАЗЕН, ЗАЩОТО: „Правото на всеки на достъп до информация е част от „цялостната конституционна защита на различните аспекти на процеса на свободна комуникация“. Именно поради тази същност на правото на достъп до информация Конституционният съд изрично подчертава изключителната важност „на това да се даде възможност релевантната за управлението на обществените процеси информация да бъде достояние на всеки, който иска да я получи“. Исканата и отказана информация е обществена и сега трябва да бъде обявена, а имената на първите 300 с най-много субсидии също са обществена информация и не могат да бъдат тайна.
СЕГА АДВОКАТ ПАМУКЧИЕВА ОЧАКВА ДА РАЗБЕРЕ КАК ДЪРЖАВЕН ФОНД „ЗЕМЕДЕЛИЕ“ ЩЕ ИЗПЪЛНИ УКАЗАНИЯТА НА СЪДА и дали няма да си послужи с други маневри, за да се опита да скрие истината, че европейските фондове в областта на земеделието се разпределят на милионери. Вместо да служат за подпомагане на малките земеделски производители.
ЗАЩО Е ЗАВЕЛА ТОВА ДЕЛО? Правистката подчертава, че основната й дейност като адвокат е в сферата на правото, свързано със земеделските производители. Тоест се сблъсква с проблемите на дребни земеделци ежедневно.
„Една от големите несправедливости в България е в начина, по който се разпределят европейските фондове в земеделието. Истината е, че потенциалът на България е в развитието на селското стопанство. Държавата има много земя, и то плодородна, но тя е станала жертва на едни огромни земеделски производители. Докато единственият смисъл е в това земята да се обработва от хора, които наистина я ценят и знаят колко усилия и жертви коства да се изкара земеделската година, да се събере реколтата и после да се реализира на пазара. В същото време ЕС много добре разбира това нещо, защото в по-добре развитите европейски икономики е така – земята е ценност, за която се грижат дребни земеделски стопани, по тази причина има фондове, посветени на земеделието, по които се дават ежегодно огромни суми. А това, което се случва в България, е, че парите на европейския данъкоплатец се наливат в стопанствата на хора, които обработват десетки и стотици хиляди декари земя. Ако имаш такъв голям ресурс, е абсолютно нелогично да имаш необходимост от допълнително субсидиране. Идеята на европейските фондове е да дадат възможност на отделния малък земеделски производител да се закрепи на пазара и да може да се развива, да работи земята и да черпи блага от нея. Огромният неразкрит потенциал на България е точно в тези хора – дребните земеделски производители, които наистина имат нужда от подкрепа. Мисля, че ако се насочи внимание върху тази доста сенчеста сфера от икономиката – раздаването на европейски пари на милионери в земеделието, хората ще станат по-критични и ангажирани с темата”, коментира за в. „Борба” адвокат Памукчиева.
Нели СУКОВА
Сн. архив