Спомени от соца: Слънчев бряг беше перлата в короната на „Балкантурист”
Курортът Слънчев бряг беше перлата в короната на „Балкантурист“ и визитна картичка на НР България. Строеният край широка и дълга над 8 км плажна ивица комплекс е разполагал с малко под 30 000 легла, разпределени в малко над 100 хотела, пръснати в просторни паркове и зелени площи. Изграждането на курорта се осъществява на няколко етапа, като в средата на 80-те се приема, че възможностите за по-нататъшното му застрояване са окончателно изчерпани.
До края на 90-те в Слънчев бряг са били застроени само 20% от територията. Днес е обратното – застроени са 80% от нея. В момента никой не знае точната бройка на легловата база там. Паркът на Слънчев бряг, създаван с десетилетия, е бил унищожен само за няколко месеца. Зелената система, която е била символ на курорта, изчезва. Изсечени са хиляди дървета, без да се мисли ценни ли са, или не.
Спомени от соца: Беше хубаво, когато децата ни ходеха на пионерски лагер на морето за 15 лв.С цел възпитаване на колективизъм по времето на социализма се организираха летни пионерски лагери за…Jun 11 2019vijti.com
По груби сметки, опустошени са над 20 000 кв.м зеленина. Приказният ландшафт от хилядолетните дюни и лонгозни гори безвъзвратно изчезва.
Към 1989 г. в Слънчев бряг са се намирали 130 ресторанта, бара и атракционни заведения. Един от най-емблематичните е бил ресторант „Дюни”. Той е бил шестият поред ресторант в Слънчев бряг. Със 700-те си местау предназначени за масовото изхранване на групите туристи, по-скоро е напомнял повече на столова, отколкото на романтично крайбрежно бистро. Все пак 100 от местата са били предвидени за свободна консумация.
Няма смисъл да казваме в какво се е превърнал в момента този курорт – истински Содом и Гомор.
Откриването преди 60 години
Първите чуждестранни туристи пристигат на 8 юни 1959 г., но официалното откриване на сезона е на 12 юни.
Преди 60 години – на 8 юни 1959 в комплекс Слънчев бряг е регистриран първият чуждестранен турист – Вашек Силвестър от чехословашкия град Острава. Летовникът отседнал в хотел „Калина“, а името му останало завинаги записано в летописната книга на курорта. Това се случва малко преди 16.00 ч., минути след аварийното напускане на стаята в хотел „Калина“ от работници, извършващи довършителни работи до последния момент. За първите туристи било предвидено официално посрещане, но те минали по друг път и пристигнали направо в хотела. Затова и се стигнало до неочакваната ситуация за работнците, които все пак успели да напуснат незабелязано обекта.
Източник: Ретро
Спомени от соца: Помните ли сватбите в България по времето на Бай Тошо – уникални снимкиДа живееш на семейни начела бе немислимо не само, защото партията не е разрешавала да не се уронва с…Jun 1 2019vijti.com