Пресни вкусни краставички на балкона – хитът на идващото лято
Всички обичаме пресните зеленчуци през лятото. Но напоследък цените са все високи, а не можем да сме сигурни в качеството на купеното от магазина.
Затова все повече хора започват да отглеждат сами зеленчуците в градината или двора. Не всички, обаче, разполагаме с лукса да имаме собствен двор или градина. Затова пък винаги се намират хора, които подхождат към процеса творчески. Така се появи този нов начин за засаждане на краставици в пластмасови бутилки , който се оказа удобен и ефективен за много зеленчукопроизводители.Той ви позволява да отглеждате зеленчуци на балкона в апартамента си. Пластмасата е удобен материал, компактен, позволява на слънчевите лъчи да преминават перфектно, растенията се чувстват много удобно в него.От опита на наши читатели: Как да отгледаме най-вкусните домати без химияВъзможно ли е в градски условия да отгледаме фантастично вкусни домати и краставици? Отговорът е кат…Feb 15 2019vijti.com
Готовия разсад може да засеете на открито, даже заедно с бутилката. На открит терен, се получава вид мини-оранжерия, която ще стимулира по-бърз растеж на краставиците. Така ще зреят дори и през периода на не твърде дълго лято. Или, в случай на засаждане на ранни сортове, ще си имате хрупкави зеленчуци още през юни.
Пластмасовата бутилка ще помогне:да защитите растението от мравки и други вредители;
да пестите вода при поливане. В този случай водата тече директно към корените, без да се разпространява по повърхността;
да спасите разсада от плевели, те няма да попречат на нормалния растеж на краставиците и на развитието на кореновата им система и няма да „отнемат“ минералите, които са полезни за развитието на зеленчуците.
Приготвяне на основата
Основното при изискванията към почвата е да има порьозност и ронливост, така че въздухът да има добра циркулация. Ако сте начинаещ градинар, можете да използвате готовата почва, която се продава в магазин и е предназначена за отглеждане на разсад или зеленчуци. Най-често срещаната рецепта за домашна почва има 4 компонента, взети в равни части:
обикновена почва, която може да бъде изкопана в градината;
гнили листа от всякакво дърво, освен дъб и върба;
торф;
дренажна смес. За целта можете да приспособите люспи от слънчоглед, черупки от яйца или мъх от сфагнум.
Няма да навреди и пепелт от бреза. Не забравяйте да я поръсите, ако разполагате с нея, това гарантира богата реколта.
Винаги приготвяйте висококачествена почвена смес, а след това отглеждането на краставици в бутилки ще премине без усложнения, разсадът ще се развие здраво, а реколтата ще е богата.
Варианти за употреба на бутилка
Следващата стъпка е подготовката на пластмасови контейнери. За целта са подходящи бутилки с капацитет от 5 или 2 литра. В петлитровите растенията ще се чувстват по-удобно. Можете да засадите няколко семена или разсада в такава бутилка, докато в 2-литрова бутилка се събират не повече от един.
Подготовката на бутилките е проста – просто отрежете горната част (1/3). Ще имате пластмасова саксия и капак за нея. На дъното пробийте дупки, за да се гарантира изтичането на излишната влага, ако случайно прекалите с поливането.
Получените контейнери се пълнят с подготвена почва, разклащат се леко. Уверете се, че нивото на почвата е на няколко сантиметра под ръба на контейнера. Сега можете да засадите покълналите семена или предварително приготвения разсад във всяка бутилка. При засаждане в петлитрови контейнери максималният брой растения е 5 броя.
Получените саксии с краставици могат да се поставят на балкона на мястото, подготвено за това, или да се транспортират до вилата за заравяне в почвата. Контейнерите се заравят в земята на приблизително 2/3 от височината им, а отгоре се покриват с отрязания капак от бутилката – така се създадат добри условия за растеж и за защита от ниски температури през нощта. Когато краставиците станат достатъчно силни, капакът се отстранява.
При засаждане на открито се препоръчва да се направят повече дупки в бутилката или дори да се премахне дъното, оставяйки само страничния ръб.
Грижа за краставиците
Краставиците са нежни растения, те обичат топлината, но не понасят пряка слънчева светлина, така че ако отглеждате зеленчуцитена балкон, то си струва да им осигурите удобно място, където да растат.
Грижа за краставиците, засадени в бутилка, е почти идентична с обичайната.
Поливайте растенията само с вода, загрята до стайна температура. 2 седмици след появата на зелената част, растенията започват да се подхранват със слаб разтвор на тор.
Препоръчително е да се започне с 15 гр. калиева и 5 гр. амониева силитра, 30 гр. суперфосфат, 5 гр. магнезиев сулфат, разредени в кофа с вода. Внимателно поливайте разсада, опитвайки се да не нараните листата. След 10 дни можете да добавите оборски тор, който се разрежда с вода в съотношение 1:20.
Когато са в оранжерия или на балкона, трябва да се погрижите за подрязването. Операцията се извършва, когато се появи реален 3-ти лист. Той внимателно се отрязва, опитвайки се да не повредите стъблото. След 5 дни започват да се развиват странични разклонения. Второто подрязване се прави, щом израстнат 5-ти или 6-ти лист, а третото – след още 2 нови листа.
Навременните действия и грижа за зеленчуците ви гарантират богата реколта.Българин успя да изобрети метод за отглеждане на домати без пръскане с отровиОтровите и изкуствените торове са на път да отидат в историята. Българин изобрети нов ефикасен метод…Feb 12 2019vijti.com
Източник: За жената