Археолози в Индия проучват удивителни петроглифи, открити от тях с помощта на модерни технологии в щата Махаращра в югозападната част на страната. Рисунките са на не по-малко от 12 хиляди години и принадлежат на непозната древна цивилизация, населявала този район.
Първият въпрос, който поставя откритието, е защо тези изображения не са открити по-рано? Отговорът следва от голямата им древност, поради която те са били покрити с дебел слой почва. Намирането им става възможно само с най-нови технологии, които ги установяват дори под дебелия слой земна маса.
Дори местното население не е знаело за тях. От 52-те села, в близост до които са открити наземните рисунки, само жителите на пет селища знаели нещо за „картините от далечното минало“. Те смятали тези места за свещени и свързани с техните далечни прародители.
За проучване на откритите над 400 петроглифа са отпуснати над три милиона щатски долара. Ето какво казва Тиас Гардж, директор на Департамента по археология в щата Махараштра:
„Първоначалното определяне на възрастта на тези петроглифи е 10 хиляди години пр. н.е. Но е напълно възможно те да са много по-стари. Не само огромната възраст на петроглифите и почти непознатата цивилизация, която ги е оставила, са изненадващи, но и разнообразието от самите рисунки. Те изобразяват хора, животни, птици, всякакви символи и много повече – все неща, които тепърва се проучват. Учудващо е също, че сред рисунките има такива животни, които в Индия просто не могат да бъдат намерени – например, хипопотами или носорози. Или в древни времена те са живели на тази територия, или имигранти от Африка са живели тук“.
Предположенията са, че археолозите на Индия са открили най-старите петроглифи на нашата планета, а самата цивилизация, която е оставила толкова невероятно „наследство“, вероятно е била общност на ловци и рибари, тъй като сред рисунките не са намерени растения, което говори за това, че хората, живеещи тук, са били далеч от селското стопанство.
Източник:лупа.бг