Момчето, което прекара целия си живот в пластмасов балон: майка му го взе на ръце за първи път, когато беше на 5 години! (СНИМКИ)
Дейвид Филип Ветър е роден през септември 1971 г. в Тексас и само няколко секунди след раждането е поставен в пластмасов балон , от който така и не излиза. Той страда от рядко заболяване, наречено SCID – което означава, че няма функционираща имунна система.
Дейвид е третото дете на родителите си Карол Ан и Дейвид. Те имат дъщеря, Катрин, а по-късно и син, Дейвид Джоузеф, който умира в ранна детска възраст от SCID. Когато двойката разбира, че ще имат още едно момче, лекарите казват, че има 50 процента шанс то да се роди с SCID.
Снимка: Daily Mail
Специалистите смятат, че държането на Дейвид в пластмасов, стерилен балон ще бъде краткотрайно и смятат, че момчето ще се възстанови до двегодишна възраст. В крайна сметка Дейвид е „запечатан“ в балон за цял живот, за да го предпази от вируси и бактерии, които биха били фатални за него.
Снимка: Daily Mail
Астронавтите създават костюм за него
Персоналът в болничния център в Тексас, където Дейвид прекарва първите пет години от живота си, се усъмнява дали е етично да се отглежда дете в балон, но в крайна сметка се съгласяват, че е така.
Снимка: Daily Mail
Всичко, дадено на момчето – храна, вода, памперси, дрехи, книги, трябваше да бъде стерилизирано и пуснато през вентилационните отвори. Тези изолационни центрове са проектирани от инженери на НАСА, които по-късно създават костюм за Дейвид, подобен на този на астронавт, за да може да се движи свободно.
Благодарение на скафандъра, който тогава струва 50 000 долара, майката на Дейвид, Карол Ан, успява да прегърне и прегърне сина си за първи път на 29 юли 1977 г., когато Дейвид е на пет години.
Снимка: Daily Mail
Умира на 12 години
През 1983 г. лекарите предлагат нова процедура – трансфузия на костен мозък от неидеални донори. Катрин, сестрата на Дейвид, доброволно е донор в опит да излекува болестта на брат си.
За съжаление, четири месеца по-късно, само на 12 години, Дейвид Ветър умира от лимфом, рак, за който по-късно е потвърдено, че е бил въведен в тялото му от вируса на Епщайн-Бар, който е бил латентен в костния мозък на сестра му.
Снимка: Daily Mail
По-късно болницата в Тексас откри „Център Дейвид“ – посветен на изследването, диагностиката и лечението на имунни дефицити. Днес, благодарение на момчето и наследството, което остави след себе си, вече има закони, които позволяват панели за скрининг на новородени. Освен това, много деца, страдащи от SCID, се диагностицират рано и вече могат да водят здравословен, нормален живот. Известният лекар каза, че „Това, което Дейвид ни даде, беше мощен урок в много области на медицината и в живота.“
Снимка: Daily Mail
Редакция: екип „За Жената“
Заглавна снимка: Daily Mail