Любопитно! Колко срички има думата ютия?

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Отговорът на въпроса колко срички има думата ютия може да се окаже значим за вас, ако трябва да пренасяте думата. Вероятно помните от часовете по български език в ранните етапи на училищното обучение, че думите се пренасят на нов ред на срички. Ако е нужно да пренесете думата ютия, то това да знаете броя на сричките и кои точно са те, ще бъде от съществено значение за правилното пренасяне, за да не допуснете груба правописна грешка.

Това е една от ситуациите, в които колко срички има думата ютия е не просто въпрос, който ви връща в училище или цели проверка, както и  повишаване на езиковата ви култура, а е от значение за правилния правопис. И така помните ли колко срички има думата ютия?

Пренасяне на думата ютия – възможно ли е?

Оказва се, че думата ютия не може да бъде пренасяна и причината за това не е, че тя е само една сричка. Напротив. Думата ютия се разделя на срички, но не се пренася – ако се налага пренасяне, тъй като не се побира на реда, то трябва да я пренесете цялата дума на новия ред. За щастие в ерата на компютърните технологии това става лесно – само с един клик на мишката може да свалите дума на новия ред, докато в онези години, в които пишехме на хартия, беше твърде неприятно в края на реда да попадне дума, неподлежаща на пренасяне.

Защо обаче думата ютия не може да се пренася, щом се дели на срички? Отговорът на тази загадка откриваме в официалния правописен речник от 2012 година – по правило буквата за съгласна (т) между буквите за две гласни (ю и и) се пренася с втората гласна. Това ще рече, че буквата ю трябва да остане сама на стария ред и да пренесете –тия, а по правило това да остане само една буква на реда е недопустимо.

Колко срички има думата ютия?

Научаването или припомнянето на факта, че думата ютия не се пренася, въпреки че се дели на срички, и защо точно не се допуска пренасянето ѝ помага за правописа и развитието на езиковата ни култура, но не отговаря на въпроса колко срички има думата ютия.

Броят на сричките е три – ю-ти-я, защото в българския език само гласните са сричкотворни. Тоест броят на сричките в една дума отговаря на броя на гласните звуци в нея, а я и ю в началото на думата и след гласна означават два звука – „й“ и „у“ – за „ю“ и „й“ и „а“ – за „я“. Така получаваме йутийа, при което гласните стават 3, поради което и сричките също са три. Наличието на три срички по никакъв начин обаче не означава, че можем за пренасяме думата, както вече обяснихме. Ако е членувана думата ютия – ютията, то тогава вече е възможно да пренесем по следния начин – ютия остава на стария ред, а на новия ред можем по правило да пренесем  „та“.

Източник: Actualno.com

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!