КИСЕЛО ЗЕЛЕ, ГОТОВО САМО ЗА 2 СЕДМИЦИ: Още не сте опитвали тази чудотворна рецепта
Това е един интересен начин за бързо кисело зеле за сарми. За една седмица вече е ферментирало и става за салата, а за две седмици листата са фино омекнали за навиване на сарми.
Тази рецепта се препоръчва за малко количество, 3-4 глави зеле, така че ако имате нужда от това количество домашно кисело зеле за кратко време, например за някой празник – това е точната рецепта за вас.
Бързо кисело зеле
НЕОБХОДИМИ СЪСТАВКИ:
5-6 кг (3-4 глави) зеле
1 шепа жълто фино смляно царевично брашно
1 филия хляб и сол (посочена е в рецептата)
ОСВЕН ТОВА:
1 малък бидон или кофа с капак
1 пластмасов тласкач (решетка или подобен)
1 по-малък съд или кутия от 1-2 литра
ПРОЦЕДУРА:
За бързо мариноване на зелето е важно да го държите в кухнята или трапезарията (на топло) и затова е важно да имате някаква кофа или малко бидонче с добър капак (уплътняващ добре).
По този начин зелето втасва бързо, а само след няколко дни започва да се усеща миризмата, така че е важно да имате добро покритие, което да не позволява на излишната миризма да излезе.
Почистете зелето от външните листа, отстранете частите, които имат петна или мръсотия, след което леко издълбайте „кочана“ – корена (твърдата централна част).
Наредете го в бидона, колкото побере, а останалото нарежете на половинки и четвъртинки и ги напъхайте между главите (това ще ви е за салата или яхния).
Поръсете шепа фино смлян царевичен грис и добавете филия хляб. Никога не меря солта според количеството на зелето, а според солеността на саламурата. Зелето трябва да се осолява, за да не се развали.
На един литър вода слагам между 25 и 30 г ситна морска сол. Опитайте с пръст, не трябва да е много солено, но не и много безсолно, защото от това ще зависи и солеността на зелето ви, така че преценете сами. Не искаме да е много солено.
Измервам 27 г сол в кана и добавям 1 л вода, разбърквам добре да се разтвори и заливам зелето. Така правя, докато бидончето (кофата) се напълни до горе.
ПОНЯКОГА СЛАГАМ МАЛКО ПО-ТОПЛА ВОДА ОТ БОЙЛЕРА, НО НИКОГА ГОРЕЩА ВОДА!
Когато съдът се напълни, слагам пластмасова решетка, а над нея пластмасова кутия, притискам всичко заедно, така че кутията да се напълни с вода и с тежестта си да натиска зелето, което трябва да е напълно потопено в саламурата. Притискам още с капака.
На следващия ден изваждам това парче хляб и добавям още подсолена вода, колкото е необходимо (за да покрие зелето). Не отварям бидона всеки ден, но го отварям често. Тъй като не е студено, от всяка страна, докъдето може да достигне ръката ми, го побутвам леко и разбърквам, за да обърне саламурата.
По този начин зелето започва да ферментира след няколко дни. Зелето става за салата след 10 дни, а за сарми след 2 седмици.
Парчето хляб, което слагаме, не е желателно да се слага в голямо буре с много зеле, защото след месец-два саламурата започва да потъмнява и придобива леко необичайна миризма. Но за такова малко количество, консумирано в рамките на три седмици, е напълно приемливо.
Относно сорта зеле, трябва да използвате сорт, който може да се маринова (не всички стават). Ако сортът е добър, зелето ми никога не се разваля (дори и на стайна температура в кухнята), а ако не е добър, ще се развали посред зима и то на терасата.
За зелето не е нужно всичко да е стерилно, използва се обикновена чешмяна вода, така че смятам, че никъде не можем да сбъркаме, освен в избора на сорт. Ако имате опит с конкретен сорт, не се колебайте да направите предложение в коментарите.