Как да си направим контейнери за разсад – 6 хитри решения

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Как да си направим контейнери за разсад – 6 хитри решения. Градинарите подхождат към избора на контейнери за разсад по различни начини. Едните търсят красота и точност като приоритет. За други пък е важно да има практичност и издръжливост. За трети решаващ фактор е цената.

Производителите изглежда са взели всичко това предвид. В магазините можем да закупим всякакви видове контейнери за разсад и други устройства – за всеки вкус и бюджет. Но много градинари предпочитат домашно направените съдове, направени от неща, които така или иначе ще изхвърлят на боклука. Защо?

Вероятно това решение съчетава удобство, практичност и икономичност. В допълнение, домашно приготвените контейнери могат да решат онези задачи, за които не можете да намерите подходящи такива в магазина (или ще струват много скъпо). Като цяло, мислим, че сега е моментът да обменим опит и да видим кой и какви интересни неща са измислили и направили. И как някои градинари решават въпроси, които са важни и за нас.

Трябва да създадете добър микроклимат за покълване на семената

Трябва да създадете добър микроклимат за покълване на семената

За тези цели обикновено се използват микрооранжерии у дома. Но закупените заемат доста място, така че използването им не винаги е удобно. Само да бяха по-мънички, за да може всеки сорт да се сее отделно и всичко да се побере на малка площ!

Тази задача беше блестящо решена от една любопитна градинарка. Нейните оранжерии се оказват точно както трябва: малки (само за един сорт), практични (можете да ги използвате многократно) и много удобни. Ако вземете същите пластмасови бутилки и направите всичко внимателно, резултатът ще задоволи и най-взискателните естети.

Ако искате може да бъде още по-лесно, така че да не е нужно да правите нищо допълнително? Всичко, което е необходимо за изпълнението, е нисък стъклен буркан с капак, почвен субстрат и семена.

отглеждане на разсад в стъклени буркани - Как да си направим контейнери за разсад

Голям плюс на домашно приготвения контейнер за разсад е, че той може да бъде направен във всяко количество, без да харчите нито една допълнителна стотинка, от отпадъчен материал. И по отношение на удобството и функционалността, понякога не само няма да отстъпи на закупените съдове, но ще ги надмине.

Трябва да засеете точно сега, но нямате подходящи съдове в момента?

отглеждане на разсад в найлонови торбички от хляб - Как да си направим контейнери за разсад

Тук опитните градинари показват направо чудеса от изобретателност. Освен това наличието на материал и лекотата на производство на контейнери не са единствените предимства на предложените от тях идеи.

Една от опциите е трансформиращи се чаши от издръжливи найлонови торбички, в които е бил опакован хляб. Имат много удобни размери и са много лесни за правене. В такъв контейнер разсадът може да живее от засяването до засаждането в земята, без да се налага пресаждане. „Саксията“ ще расте с него – това е основната му тайна.

Ако пък имате голям запас от вече ненужни маски, време е да ги пуснете в действие. Много лесно може да превърнете ненужните аксесоари в много необходими (и много просторни) чаши за разсад. Практично и икономично! Ето как изглеждат:

отглеждане на разсад в маски

Ако сте решили да отглеждате разсад от краставици за много ранна реколта – как да си направим контейнери за разсад

Всеки знае, че има един проблем с краставиците: разсадa се вкоренява много слабо. Краставиците не обичат да бъдат пресаждани “в зряла възраст”, така че е добре по-късно да се сеят за разсад. Опитите да го направите рано, за да получите супер ранна реколта, обикновено завършват с провал. Но има начини за подобрение.

Как да си направим контейнери за разсад

Една градинарка измислила как да отглежда разсад от краставици с помощта на два пластмасови капака за торта, които няма да пострадат по време на пресаждането. Целта е да се преместят безболезнено в оранжерията и да дадат реколта за рекордно кратко време. Такъв контейнер със сито може да се използва и за други култури с крехка коренова система.

Друго подобно подходящо решение е да използвате решетъчна форма за засаждане на разсада. При него няма нужда да се пресажда самото растение. Заравяте цялата форма в почвата, когато стане време за засаждане в градината. А краставицата ще може да пусне корени между празните пространства на решетъчната форма. Лесно и просто. Ето какво ви е нужно:

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!