Бъдете нащрек, ако при готвене супата образува много тъмна пяна.
Много домакини се чудят дали е необходимо да се отърват от пяната, която се образува при готвене на бульон. Някои хора се страхуват, че пяната на повърхността на бульона е антибиотици и други нездравословни вещества, които излизат от месото по време на готвене.
Кулинарите обясняват, че самата пяна е безвредна, но когато се комбинира с мазнина, става плътна и прави бульона по-малко привлекателен. Затова обикновено се опитват да го отстранят от повърхността.
Каква пяна се появява в бульона?
Пяната на повърхността на бульона не е нищо повече от коагулиран протеин. При нагряване в студена вода във водата преминават разтворени протеини и минерални соли.
Обикновено наливаме студена вода върху месото и, докато чакаме заври, веднага започваме да махаме пяната.
При загряване в студена вода във водата се прехвърлят разтворените протеини и минерални соли, а когато месото се слага във вряща вода, те остават предимно в самото месо.
Някои хора не обират пяната, защото тя има хранителна стойност и е необходима за ползата от бульона.
Как да се отървем от пяната
Ако не харесвате пяна в бульона, можете да хвърлите глава лук в тенджерата – пяната ще спре да се надига.
На какво да обърнете внимание
Когато готвите бульон, трябва да обърнете внимание на това каква пяна се появява на повърхността. Тя може да бъде бяла или тъмна.
Ако пяната е тъмна, знайте, че е кръв. От вас зависи да решите дали да премахнете такава пяна или не.
И още няколко трика за приготвяне на супа:
1)Ако случайно сте пресолили бульона, сложете в него шепа ориз увит в марля.
2) Важно е да не забравяме, че месото се готви на силен огън – ще е по-вкусно от бульона, а приготвено ли е на слаб огън – бульонът ще е по-вкусен.