Знаете ли кой е най-черният ден в историята на София? За малко да изчезне от лицето на земята
Бомбардировките на България са поредица от нападения на британските и американските ВВС срещу София и други български населени места по време на Втората световна война, в периода от пролетта на 1941 г. до есента на 1944 г. Въпреки че е част от Тристранния пакт, България никога не участва във военни действия и винаги отклонява подобни искания от Германия.
На 12 декември 1941 г. Великобритания първа обявява война на България. САЩ обявяват война на Царство България чак половин година по-късно – на 5 юни 1942 г. След като се установяват в Южна Италия, британско-американските въздушни армии започват оттам бомбардировъчна война на Балканския полуостров.
Разбулиха мистерията с текстовете в Библията, които препоръчват употребата на канабис! Ще се изненадате каква точно е истинатаТогава Господ рече „Вземи масло и помажи мнозина с… канабис“, а доказателствата за това се съдържа…Nov 14 2018vijti.com
Жертвите са: 4208 убити, починали от рани и безследно изчезнали и 4744 сериозно ранени, разрушени само в София са 12 657 граждански обществени и жилищни сгради, увредените в една или друга степен са в пъти повече. Българската противовъздушна отбрана нанася на противника известни загуби – свалени са над 100 самолета, при което загиват 159 души и са пленени 329.
България на практика не воюва с нито една страна от коалицията и е в нормални дипломатически отношения с СССР. Въпреки това по настояване на Уинстън Чърчил започват разрушителни удари в различни краища на страната с оправданието, че тя е немски съюзник.
Решението за въздушна кампания срещу България на Имперския комитет по отбраната е взето под председателството на премиера Уинстън Чърчил и формално е протоколирано на заседанието от 19 октомври 1943 г. Целта е да се постигне капитулацията на България.
Изпълнението отдавна е в ход, цялото време за планиране и съсредоточаване на сили и средства е приключило и още предния ден – 18-и – офанзивата срещу България започва, като за пръв път тежко е бомбардирано Скопие, важен български областен град по това време.
В 12,15 ч. 24 леки бомбардировача „Уелингтън“ и изтребители Р-38 „Лайтинг“ атакуват гара Скопие – разрушени са 40 сгради, убити са 30 човека, ранени са 23-ма. Същия ден са атакувани град Велес и гара Велес – убити са двама и е ранен един човек. В 16,22 ч. отново е атакувана гара Скопие, като са убити трима и са ранени 15 войници. Свален е един противников изтребител. Бомбардирана е и гарата на Скопие Генерал Жостов.
На 13 ноември е първата вълна директни атаки срещу София с 91 самолета B25, Wellington и Blenheim. В 12,30 ч. 137 самолета – 91 бомбардировача B-25 Мичъл и 46 изтребителя „Лайтинг“ атакуват София, пуснати са 563 бомби. Разрушени са 47 сгради и постройки. Убити са 59 души и са ранени 128. Убити – 56 граждани, 1 полицай и 6 военни. Тежко ранени – 49 човека, леко ранени – 79. Срещу противника излитат 17 български изтребителя Ме-109, във въздушния бой загива фелдфебел Йордан Славов.
Предупредителната служба закъснява да сигнализира да подаде сигнал за приближаваща опасност, но ПВО, макар да не сваля противников самолет, успява да отклони нападателите от центъра на града, изстрелвайки 1471 тежки и 2128 леки снаряда.
През февруари 1944 г. Чърчил отговаря на предложения за прекратяване на бомбардировките: „След като лекарството е свършило толкова добра работа, нека да продължат да получават допълнителни дози от него“.
Източник: БЛИЦ
Слави Трифонов нападна сурово българските медии: Имаше ли протести? Това е безобразиеНе знам дали сте разбрали от медиите, че вчера имаше масови протести в цялата страна. Ако сте гледал…Nov 13 2018vijti.com