А бяха времена, в които имахме истинска армия: Незабравими кадри от бляскавия военен парад по случай 1300-годишнината на България
През 1981 година България отбеляза 1300-годишнината от създаването на държавата ни по тържествен и вълнуващ начин. Черешката на тортата беше бляскавият военен парад, провел се традиционно на жълтите павета до Партийния дом. Това наистина бяха времена, в които разполагахме с истинска армия, съставена от добре обучена и многобройна войска, въоръжена по последна дума на техниката за онова време. Парадът премина пред мавзолея на комунистическия лидер Георги Димитров, а от трибуната войниците и офицерите бяха приветствани лично от Тодор Живков. Тато беше в компанията на целия соцелит, както и от цвета на командирския състав на Българската народна армия.
Спомени от соца: Въпреки, че всички крадяха, имаше за всички. Има ли логика?Всички имаха работа. Навремето за всички имаше работа. Бяхме първи в Европа по висшите, дипломите се…Nov 20 2018vijti.com
Честванията на 1300-годишнината от основаването на българската държава се проведоха в условията на Студената война и ръководството на БКП, начело с Тодор Живков се постара да покаже доброто лице на строя.
За целта за първи път властта даде възможност у нас да се приберат хиляди емигранти и семействата им, които през годините бяха избрали бягството в чужбина като алтернатива на случващото се в социалистическия лагер.
Идеята на Людмила Живкова е годишнината да не бъде отбелязана с еднократен тържествен акт, каквато е била традицията до момента, а с мащабна културна програма, предлагаща събития през цялата 1981 година, пише socbg.com.
За целта са създадени координационни органи на вътрешно и международно ниво, в които участват близо 2800 души. През 1978 година комисията представя „Национална програма за развитие и координация на дейностите, свързани с 1300-годишнината от основаването на българската държава”, която старателно описва всички инициативи, които ще бъдат свързани с тържественото отбелязване на годишнината. Според програмата са обособени 7 ключови области – „Изкуство и култура”, „Просвета и образование”, „Наука и технически прогрес”, „Икономика”, „Непроизводителна сфера”, „Средства за масова информация” и „Международна дейност”, като във всяка от тях ще има значително приготвления за историческия юбилей. Така, след като планът на действие е приет, започва и практическото му изпъление.
Спомени от соца: При Живко вземах 120 лв. заплата, сиренето беше 2,60 лв.По времето на Тодор Живков народът работеше и макар да не живееше охолно, не се лишаваше от нищо. Пл…Nov 16 2018vijti.com