Професор Фотев: Българинът е изгубил достойнството си да се бори срещу злото, лъжите, корупцията

Загубата на достойнство е причина за обществената ни пасивност. Човешкият живот е постоянно усилие, а не пасивно съзерцание. За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, а мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш!
Това сподели проф. Георги Фотев, изтъкнат български социолог и бивш министър на образованието, в интервю за предаването „Преди всички“ по Българското национално радио, цитира Дунав мост.
„Получаването на Божията благост не се свежда само до молитвата. Ние получаваме тази благост чрез нашите дела и действия“, подчерта проф. Фотев, коментирайки темата за „Бога на силата“.
Пасивността на обществото – голямата болест на България
Според проф. Фотев основният проблем на българското общество е неговата пасивност:
„В тази продължителна криза огромна част от хората не гласуват.
Откъде идва тази пасивност?
Големите проблеми в нашето устройство идват от нагласата, че някой трябва да ни освободи, някой от Европа да ни даде пари, някой да ни реши въпросите, да ни оправи съдебната система.
Това трябва да се промени и да знаем, че всеки е необходимо да бъде активен.“
Причината за тази обществена апатия професорът вижда в подкопаното национално достойнство:
„Големият въпрос е – защо е тази пасивност, откъде идва?
Затова че този народ, за разлика от други, му е подкосено достойнството.
Когато личността или народа има достойнство, не се примирява със злото, лъжите, корупцията, с произвола на властите.
Той протестира. Защото протестиращият човек е човекът, пазещ своето достойнство.“
Ценностите и обществените проблеми
По отношение на проблема със събореното гето в „Захарна фабрика“ в София и останалите без жилища роми, проф. Фотев е на мнение, че „най-етичното отношение е да намерим пътя“.
„Добродетел е, когато някаква ценност или ценности станат интегрална част на провидението на човека. Ценността е сърцевината на всяка добродетел. В този свят, в който живеем, мястото на истината трябва да се срещне с публичния форум на обществото“, препоръча социологът.
В своето интервю той засегна и други актуални теми като руските бежанки у нас, Илън Мъск, Православната църква, изказвания на Бойко Борисов за Разпети петък и на патриарх Даниил.