Уволниха шефката на НДК – Андриана Татарова, дала под наем зала на собствения си син, докато дворецът трупа брутални загуби от 49 милиона евро
Андриана Татарова е отстранена от поста изпълнителен директор на Националния дворец на културата. Рокадата обяви министърът на културата Евтим Милошев по време на заседание на парламентарната комисия по култура и медии.
Договор със сина и съдебна глоба
Върховният административен съд окончателно потвърди наложената на Татарова глоба от 5000 лева заради конфликт на интереси. Нарушението се състои в това, че тя е сключила договор за наем на зала със свързано с нея лице – собствения ѝ син. Магистратите отнеха и 476 лева от дневното ѝ възнаграждение за 28 май 2024 г. – деня на подписване на контракта. Шефът на НДК е осъдена да заплати и разноски по делото в размер на 102 евро. Според съда формалното установяване на нарушението е достатъчно, без да се доказва реална вреда или облага.
Резултати от инспекцията
Уволнението е в сила от 24 юни въз основа на приключила проверка на Инспектората. Министър Милошев е назначил и вътрешен одит, чиито резултати предстои да излязат. Договорът на Татарова за управление е прекратен и тя е освободена като член на съвета на директорите, но министърът уточни, че това не я освобождава от отговорност.
Милиони загуби срещу космическа заплата
Националният дворец на културата се намира в катастрофално финансово състояние и е на загуба от близо 49 милиона евро. Спрямо 2024 г. сумата за 2025 година е нараснала с космическите 502%. На този фон възнагражденията на петимата членове на Съвета на директорите се удвояват спрямо 2024 г. и се утрояват спрямо 2023 г. Общите им пари нарастват от близо 104 000 евро през 2023 г. до близо 305 000 евро през 2025 г.
Заплатата на изпълнителния директор за 2025 г. е достигнала близо 200 681 евро. Това означава, че месечното възнаграждение на Татарова е било в размер на около 13 680 евро. Всички членове на ръководството са получавали и месечни ваучери за храна на стойност 102 евро.
