Полицията в София ще подава на НАП хора със скъпи коли и без легален доход да си ги купят

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Столичната полиция започва да подава на НАП информация за хора със скъпи коли при съмнение, че нямат легален доход за покупката им. Това обявиха от СДВР.

От един месец камерите и техниката на Пътна полиция в София са на видими места, съобщи още шефът ѝ Николай Пелтеков. Те се поставят на точки, за които анализите показали, че има концентрация на катастрофи. Идеята е, че когато са видими, шофьорите карат внимателно в уязвимите участъци и така не се стига до тежки произшествия.

Сред отсечките са и такива, “които се използват за развиване на високи скорости”, увери директорът на софийската полиция.

Това бе едно от изискванията на вътрешния министър Иван Демерджиев – полицаите да не се крият по храстите. Самата операция, която той заръча, започна на 13 май. Тогава жертвите на катастрофи в цялата страна бяха 142 – с 15 повече от същия период на миналата година. До 14 юни вече са 193, а загиналите са с 27 повече от миналата година. Изискване на министъра било в акцията акцент да са не връчените глоби и броят заснети с превишена скорост, а намаляването на пътния травматизъм. Ранените също са се увеличили – с 21 до 3300 спрямо периода до 14 юни 2025 г.

В София от началото на акцията има 7 жертви. Последната е моторист от неделя вечерта, който се забил в стълб на околовръстното в кв. “Люлин”.

След зловещата катастрофа на “Челопешко шосе” с четири жертви полицията включи в акцията предотвратяване на гонките. На 5 юни Васил Филипов и Траян Филипов, гравитиращи около бандата на Калашниците, карали със скорост, която предполага и гонка. Колата на Васил се заби с около 150 км/ч и обърна автобус от градския транспорт, врязвайки се в него и запалвайки се вътре. Шофьорските книжки и на двамата са издадени в Чехия и макар да са истински, има съмнения, че са купени. От началото на годината в Софияса хванати 20 души с фалшиви свидетелства.

Настоящата операция срещу гонките е след анализ на местата, където се организират подобни състезания и дрифтове, обясни Пелтеков. По правило събиранията винаги били вечер. На 11 юни полицаи спрели струпване на мотористи в кв. “Младост”, които щели да дрифтят, а след това да си спретнат гонка. До състезания не се стигнало, а хората с невръчени глоби за скорост и наказателни постановления ги получили на място. По същия начин е разтурено събирането ден по-късно на водачи с мощни коли и мотори до магазин в кв. “Люлин”. Два от автомобилите са спрени от движение заради невписан тунинг. При друг случай на спряна уговорка за гонка между двама мъже в колите им са открити наркотици. Оказало се, че един от тях държи дрога и в дома си, отчетоха още от СДВР.

В рамките на акцията са хванати и родители, които на 11 юни дали на 15-годишния си син да ги вози в “Красна поляна”. Бащата видимо бил пиян.

Идеята на полицията не е да глобява за гонки, а да ги спре, преди да почнат, подчерта Пелтеков. Причината – ако състезанията са стартирали, при тяхното спиране има риск както за полицаите, така и за шофьорите. Затова обеща и нов имейл, на който хората да подават сигнали за гонки и опасно шофиране. За месец – от 13 май, в София има около 600 глобени за гонки и свързани с тях нарушения.

Проверени са около 40 000 коли, а общо установените нарушения са над 27 000. 169 са хванатите да карат пияни, дрогирани или са отказали тест.

Сред глобените са и 600 души с електрически тротинетки

От СДВР работят и с други институции, за да се намалят жертвите по пътищата. Проведена е среща с АПИ, Столичната община и Държавната агенция за безопасност на движението по пътищата. посочени са били всички места с концентрации на катастрофи, получили разбиране и на 18 юни ще има нова среща, на която всяка институция ще изложи своите мерки.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!