Тръмп покани Китай и Русия да купуват венецуелски петрол под контрола на САЩ
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви в петък, че САЩ са готови да продават на Китай и на Русия венецуелски нефт под контрол на Вашингтон, колкото им е необходимо.
Той защити решението на администрацията си да поеме контрола върху продажбите на петрол от Венецуела с аргумента, че в противен случай Москва и Пекин щяха да го направят първи, предаде ЕФЕ.
По време на работна среща с представители на водещи петролни компании, Тръмп подчерта, че американската икономика е „отворена за бизнес“. Той заяви, че Китай може да купува всичко, което иска, а Русия също може да получи колкото ѝ е нужно.
Новата стратегия на Белия дом идва в момент, в който Съединените щати засилват контрола си върху износа на енергийни ресурси от Венецуела. Този ход се предприема на фона на динамичните политически промени в южноамериканската държава и засиления интерес на международните корпорации към нейните находища.
