Всяко училище и детска градина с лекарски кабинет

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Всяко училище и детска градина ще трябва да имат лекарски кабинет. По предварителни разчети те трябва да са около 3760 в цялата страна. Трябва да са оборудвани по стандарт: да имат кушетка, теглилка, манипулационна, лекарска чанта и шкафче за лекарства. Това е разписано в новата Наредба за устройството и дейността на здравните кабинети в детските градини и училищата, която е качена за обществено обсъждане.

Досега кабинет се откриваше при 800 ученици, а когато в общината учат по-малко от тази бройка, медицинският специалист можеше да обслужва и повече от едно училище.

Сега в кабинетите ще могат да се наемат лекари, медицински сестри, акушерки, лекарски асистенти или фелдшери. Всяка година те ще минават различни обучения – за спешни състояния, профилактика на болестите, спазване на хигиенния и противоепидемичния режим и осигуряване на здравословно хранене при децата и учениците.

Медиците ще следят ежедневно здравето на новоприетите деца в градини.
Медиците ще следят ежедневно здравето на новоприетите деца в градини. Снимка: 24 часа

Медицинските лица ще трябва да оказват първа медицинска помощ до пристигането на екип на спешна помощ, да уведомяват родителя при съмнения за болест. Освен това ще трябва да наблюдават лечението на децата при хронични заболявания. Ежедневно ще трябва да проверяват и здравословното състояние на децата при прием в детската градина. Ще контролират и спазването на срока на карантина в групите и паралелките. Ще следят и за хигиенното състояние на детската градина или училището.

В проекта се предлага и актуализиране на списъка на лекарствените продукти и медицинските изделия за оказване на медицинска помощ. Ще има и по-малко документи за децата, защото вече има електронни здравни досиета

“Дейността на здравния кабинет следва да е осигурена през цялото време на престой за отглеждане и обучение на децата в детската градина и на учениците в училище, като в детските градини и училищата дейността в здравния кабинет може да се осигурява по изключение от лица от лечебни заведения в съответното населено място по договор с кмета на общината или с със собственика на частното заведение”, пише в мотивите към наредбата.

През учебната 2023/2024 г. в страната е имало 1827 детски градини и 2363 училища. А към 31 декември има разкрити 3656 здравни кабинета.

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!