Утре е Голяма Задушница, има ясни правила и забрани

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

През годината има 3 големи задушници в църковния календар:
Голяма (Месопусна) – в събота срещу Месни заговезни;
Черешова (Спасовденска, Петдесетнишка) – в съботата преди Петдесетница;
Архангелова – в събота преди Архангеловден, който е на 8 ноември.
Тази статия е посветена на Голяма (Месопусна) задушница. В съботния ден срещу Неделя Месопустна (Месни заговезни) всички българи извършват помен в чест на мъртвите на голямата Задушница преди Великия пост.
Готвим се за Велика задушница: Какво значи да видиш мушица наблизо и как се извършват ритуалитеЗадушницата в събота срещу Архангеловден (Мъжка или Арахангелова задушница ) е “ Велика задушница „.…Nov 2 2018vijti.com

Или, както името „Задушница“ показва, това е ден за възпоменаване на душите на починалите.
На Задушница се посещават гробовете на починали близки.
За помена се приготвя „коливо“ – варено, подсладено жито.
Българската традиция включва и хляб и вино. В по-ново време се прибавят дребни сладки и соленки. Поменът се прави на гроба, в църква или у дома. Обикновено на гроба свещениците извършват парастас, защото е по-кратък от панихидата. Тя е по-пространният молебен за упокоение на душите и включва повече молитви, както и четения от Евангелие и апостолски текст.

Житото е символ на възкресението, защото по думите на св. ап. Павел житното зърно не може да оживее, ако първо не умре.
Виното е символ на кръвта на Исус Христос. Паленето на свещи символизира горещата вяра, а пламъчетата напомнят за безсмъртието на душите на покойниците.
Тамянът означава чистата молитва, а цветята – добродетелите на починалия.
Според православния канон, погрешно е поставянето на храна на гроба на покойника. Библията отрича това. Оставената храна по гробовете няма да бъде изядена от покойника, а от бездомните кучета, като по този начин се оскверняват гробовете. Душата не яде и не пие материална храна и питие.

Сладкиши, месо и вино се раздават между живите и като вкусват от раздавките, да си спомнят за умрелите. Както на всеки помен, така и на Задушница се раздава на бедни и нуждаещи се.
Всички задушници през годината са винаги в съботен ден, когато Исус Христос бил също покойник и с тялото си е бил в гроба.
За една календарна година обикновено Задушниците са четири – преди Месни заговезни, след Спасовден, около Димитровден и Архангеловден. Задушниците са винаги в събота, защото в седмичния празничен цикъл, църквата е определила съботата за ден на покойните. На тези дни близките на починалите посещават гроба, преливат го с вино, прекадяват го с тамян и след това раздават на присъстващите жито и храна за „Бог да прости мъртвите души“.

На следващия ден – неделя, са Месни заговезни (Сиропустната неделя).
На Месни Заговезни – започва големият Великденски пост.
Приготвяне на варено жито за Задушница:
Преди да се вари е добре груханата пшеница да се накисне за 24 часа във вода.
На следващия ден се отцежда от водата и се слага за варене в дълбока тенджера. Водата трябва да е около 2- 3 пръста над количеството жито.
Слага се щипка сол, похлупва се и се оставя на включен слаб котлон за варене. Обикновено 1 час е достатъчен за да се свари добре житото.

Зрънцата трябва да набъбнат и омекнат тогава се преценява, че е готово. По време на варене се проверява да не се изпари водата (при необходимост се долива вряла вода) и житото да загори. Готовото жито се обърква добре с 200г захар на пясък. Добавят се счукани орехи, настъргана кора лимон, галета (100г). Обърква се добре, похлупва се и се оставя за 1 нощ на хладно място да се овкуси. На Задушница се раздава като се разпределя ашурето в купички. Отгоре се поръсва плътно пудра захар. С канелата върху всяка купичка се прави кръст. Така се раздава на Задушница за бог да прости.
Бог да прости всички умрели. А на живите здраве и дълголетие да дарява.
Източник: bizimi.com
Игнажден наближава: Родителите повдигат децата за ушите, домакинята избира за всеки по 2 орехаСпоред древните поверия на този ден започва Новата година. Всичко, което се прави на този ден, има м…Dec 14 2018vijti.com

[wpdevart_facebook_comment]

Още интересни публикации

error: Content is protected !!